W pobliżu bieguna północnego powstanie skarbiec z najważniejszą muzyką świata

Arktyczna wyspa w pobliżu bieguna północnego stanie się domem dla pokaźnego zbioru muzycznego - od Beatlesów po muzykę plemienną. W tym muzycznym skarbcu, przez co najmniej tysiąc lat przechowywane będą najważniejsze nagrania muzyczne z całego świata.

Skarbiec znajdzie się na arktycznej wyspie w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym
Skarbiec znajdzie się na arktycznej wyspie w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnymPicsel123RF/PICSEL

Ponad 300 metrów pod ziemią, na arktycznej wyspie w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym, Elire Management Group z siedzibą w Oslo chce stworzyć skarbiec, w którym przechowywane będą najważniejsze nagrania muzyczne na świecie. Korzystając z cyfrowej pamięci, firma chce stworzyć cyfrowy katalog muzyczny, od popularnych hitów pop, utworów Beatlesów, po australijską muzykę rdzennych mieszkańców. To muzyczne dziedzictwo ma być zabezpieczone w taki sam sposób, jaki oferuje Arctic World Archive (budynek do przechowywania ważnych dla ludzkości danych, znajdujący się na archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen w Norwegii, niedaleko Globalnego Banku Nasion).

W skarbcu znajdą się m. in. utwory kultowego zespołu The Beatles
W skarbcu znajdą się m. in. utwory kultowego zespołu The BeatlesKing Collection/Photoshot/Getty ImagesGetty Images

"Chcemy zachować muzykę, która ukształtowała nas jako istoty ludzkie i ukształtowała nasze narody" - wyjaśnia w rozmowie z Billboard Luke Jenkinson, dyrektor zarządzający Global Music Vault i partner zarządzający w firmie Elire, która finansuje projekt.

Skarbiec ma być odporny na ataki nuklearne i klęski żywiołowe. Aby wybrać, jaka muzyka zostanie zapisana w tej cyfrowej pamięci i przechowana w skarbcu, firma połączyła siły z Międzynarodową Radą Muzyczną (IMC). Ich celem jest wyselekcjonowanie "najcenniejszej" muzyki z całego świata.

Nowy sposób na nadwagę u domowych kotów? Newseria Lifestyle/informacja prasowa
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas