Wcześniejsza - komu służy?
Emerytury przed osiągnięciem ustawowego wieku są korzystne dla tych, którzy na nie przechodzą, a mniej korzystne dla ogółu pracujących i dla polskiej gospodarki - wynika z sondażu CBOS.
67 proc. z nich uważa, że wcześniejsze emerytury są korzystne dla tych, którzy zdecydowali się nie czekać do osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego. 18 proc. uznało, że jest to dla tych osób niekorzystne.
Co drugi respondent odpowiedział, że przechodzenie na wcześniejszą emeryturę jest korzystne dla ogółu pracowników, przeciwnego zdania był co trzeci.
Blisko połowa badanych była zdania, że przechodzenie na wcześniejszą emeryturę negatywnie wpływa na stan polskiej gospodarki, co czwarty - stwierdził, że wpływa to pozytywnie.
Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) uważa, że emeryci, którzy chcą nadal pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo. Takiego rozwiązania nie poparła co trzecia osoba.
63 proc. badanych była zdania, że emeryci, którzy przeszli na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego i pracują, powinni mieć prawo do pełnej emerytury i wynagrodzenia za pracę. Zdaniem co czwartego respondenta (27 proc.) emerytury te powinny zostać zmniejszone.