Weekend w kinie
<a href="http://film.interia.pl/az/pokaz?idf=4556">"Vanity Fair"</a> - ekranizacja słynnej powieści "Targowisko próżności", w reżyserii Miry Nair, <a href="http://film.interia.pl/az/pokaz?idf=4552">"Obcy z głębin"</a> - najnowszy trójwymiarowy film Jamesa Camerona oraz <a href="http://film.interia.pl/az/pokaz?idf=4600">"Tajemnica kwiatu paproci"</a> - polska bajka animowana dla dzieci, to tytuły, które w piątek, 27 maja, trafią na ekrany polskich kin.
"Vanity Fair" to ekranizacja XIX-wiecznej powieści "Targowisko próżności", brytyjskiego pisarza Williama Makepeace'a Thackeraya.
Satyrycznym obraz brytyjskiego społeczeństwa w schyłku wojen napoleońskich, pokazany jest poprzez losy Rebeki Sharp - sprytnej, ambitnej, pozbawionej skrupułów córki podrzędnego malarza i francuskiej tancerki, która zrobi wszystko, aby dostać się do londyńskich elit towarzyskich.
Ekranizacja powieści jest dziełem Miry Nair, hinduskiej reżyserki znanej m.in. jako autorka "Monsunowego wesela".
"Moim zdaniem to bardzo nowoczesna historia. Jest ogromnie złożona, składa się z wielu wątków - opowiada o miłości, o naszym stosunku do wojny, co wydaje mi się wyjątkowo aktualnym tematem" - mówi o filmie Reese Witherspoon, bohaterka opowieści.
W "Vanity Fair" występują także: James Purefoy, Romola Garai, Jonathan Rhys-Meyers i Gabriel Byrne.
"Ekspedycje w głąb oceanu zawsze przypominały mi podróże w przestrzeń kosmiczną. Pomyślałem: Dlaczego nie połączyć obydwu tych światów? Zaprosiliśmy więc do współpracy biologa morskiego, astrobiologa oraz badaczy kosmosu. To było fascynujące" - opowiada o swym trójwymiarowym filmie James Cameron.
Twórca pokazuje podwodny świat w konwencji bliższej filmom science-fiction niż przyrodniczym. "Obcy z głębin" wyświetlany będzie w sieci kin IMAX.
Podczas ucieczki z łap porywaczy lalki gubią się w lesie. Z opresji ratuje je tajemniczy kwiat paproci, który - jak wiadomo - ma moc spełniania życzeń.
Autorem filmu jest Tadeusz Wilkosz, który o swej produkcji mówi tak: "Tajemnica kwiatu paproci jest filmem skierowanym do dzieci od 5 do 12 lat i może stanowić dobry punkt do dyskusji z dziećmi na temat ochrony środowiska. W bajce wszystko dobrze się kończy, ale jak jest naprawdę w lesie warto zobaczyć samemu. Może należałoby zastanowić się czy my sami nie przyczyniamy się do degradacji przyrody i otoczenia w którym żyjemy".