Reklama

Wieliczka - niezwykła kopalnia soli

Podziemne jeziora, kaplice, solne komory, których mikroklimat jest zbawienny dla zdrowia. Wieliczka to wyjątkowe miejsce wpisane na listę UNESCO.

Nie ma chyba osoby, na której nie zrobiłaby wrażenia. Zabytkową kopalnię soli w Wieliczce odwiedziło już ponad 40 milionów turystów, a jej sława dotarła do najdalszych zakątków świata.

Ponad 135 metrów pod Ziemią do zwiedzenia są blisko trzy kilometry krętych korytarzy, które łączą imponujących rozmiarów komory wykute przez górników od XII wieku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a do wyboru mamy prostą trasę turystyczną lub bardziej ekstremalną górniczą. Jest też szlak pielgrzymkowy. Do pokonania każdej potrzebujemy wygodne obuwie i ciepłą odzież, ponieważ temperatura pod Ziemią wynosi ok. 15 stopni.

Reklama

Podczas trasy turystycznej zobaczymy rzeźby wykute w soli i imponujących rozmiarów komory. W wielu na co dzień odbywają się różne imprezy, koncerty, spotkania firmowe, a nawet... loty balonem.

Klejnotem kopalni jest kaplica św. Kingi. Cała w soli, łącznie z ołtarzem, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Papież odwiedził Wieliczkę trzykrotnie. Kaplicę rozświetlają ogromne żyrandole z kryształków soli. Co niedzielę odprawia się tu mszę. W kopalni jest wiele pomniejszych kaplic, z których korzystali górnicy w czasie pracy. Wszystkie możemy zobaczyć wybierając szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże".

Trasa górnicza jest bardziej wymagająca, ale warta trudu. Ma dać wyobrażenie, jak wyglądała praca pod Ziemią. Wyposażeni w kaski z latarkami i w stroju roboczym turyści są prowadzeni słabo oświetlonymi i wąskimi korytarzami, czasami wymagającymi pochylenia się.

W kopalni funkcjonuje także uzdrowisko. Tamtejszy mikroklimat o stałej temperaturze i wysokiej wilgotności doskonale wpływa na układ oddechowy i sprzyja alergikom. Pod ziemią znajduje się także restauracja i plac zabaw dla dzieci. Zwiedzanie każdej z tras zajmie nam około trzech godzin.

Ciekawe miejsca

Szyb Daniłowicza Tutaj rozpoczynają się prawie wszystkie wycieczki. Ceny biletów: normalny 55 zł, ulgowy 39 zł, rodzinny 149 zł.

Fotografowanie i filmowanie wymaga wykupienia zezwolenia w kasach. Po zakupie biletu w kasie czekamy na zebranie grupy do 35 osób, jednak nie dłużej niż godzinę.

Godziny otwarcia: 1 kwietnia - 31 października od 7.30 do 19.30. 2 listopada - 31 marca od 8 do 17. Adres: ul. Daniłowicza 10, Wieliczka. Tel. (12) 278 73 02; e-mail: turystyka@kopalnia.pl.

Uzdrowisko: W podziemiach organizowane są pobyty lecznicze w komorach solnych, refundowane przez NFZ. Mikroklimat kopalni wspomaga leczenie chorób płuc, astmy, nawracających infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz alergii.

Noclegi pod Ziemią: W Komorze Słowackiego za nocleg z wyżywieniem i zwiedzaniem trasy turystycznej zapłacimy 130 zł.


Dobry Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama