Wielkanoc 2020: Jak poświęcić pokarm w domu?
Tegoroczne święta wielkanocne z pewnością będą wyjątkowe: za sprawą regulacji związanych z pandemią koronawirusa nie będzie możliwości tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Aby chronić zdrowie i życie wiernych, biskupi rekomendują domowe błogosławieństwo pokarmów oraz korzystanie nabożeństw emitowanych w telewizji albo w Internecie. Co się powinno w nim znajdować? Jak poświęcić święconkę? Sprawdźmy.
Co musi znaleźć się koszyczku wielkanocnym?
W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się produkty, które mają bogatą symbolikę związaną ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Czego nie może zabraknąć w tradycyjnej święconce? Przede wszystkim jajka (w postaci pisanek albo kraszanek), wędlin, chleba, soli, chrzanu, sera, kawałka ciasta, a także baranka (cukrowego bądź z ciasta).
Symbolika pokarmów
*Baranek – jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa, oznacza także triumf oraz zwycięstwo.
*Jajka – są symbolem życia, a także płodności.
*Chleb – przez wieki był podstawowym pokarmem. Symbolizuje pomyślność i dobrobyt.
*Chrzan – poświęcony chrzan zapewnia krzepę oraz siłę.
*Wędlina – podobnie jak chleb, gwarantuje pomyślność i dobrobyt.
*Ser – poświęcony ser zapewniał zdrowie zwierząt gospodarskich.
*Ciasto – najlepiej, aby był to domowy wypiek. To znak umiejętności i ciężkiej pracy.
Wielkanoc 2020: Jak święcić koszyczek?
Tegoroczne święcenie pokarmów musi odbyć się w domu. Może ono odbyć się tradycyjnie w sobotę albo w niedzielę wielkanocną tuż przed śniadaniem wielkanocnym. Najlepiej, aby jeden z domowników zabrał głos i w atmosferze powagi odczytał fragment Pisma Świętego oraz odmówił modlitwę. Można posłużyć się również przygotowanym tekstem obrzędu, który często jest zamieszczany na stronach internetowych diecezji, na której się znajdujemy.