Wielkanoc 2021: Jak przygotować owies na stół wielkanocny?

Zielony i młody owies, to nie tylko ciekawa ozdoba wielkanocna, ale także naturalny produkt, który powinien znaleźć się w codziennej diecie. Dlaczego? Wszystko ze względu na obecność w nim cennych składników odżywczych. To bogate źródło saponiny (która ma działanie antyutleniające oraz detoksykujące) oraz soli mineralnych, które korzystnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci. Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego chcąc mieć ciekawą ozdobę z młodej trawki owsa, trzeba jak najszybciej rozpocząć jej wysiew.

Uprawa trawki z owsa nie sprawia większego problemu
Uprawa trawki z owsa nie sprawia większego problemu123RF/PICSEL

Zaopatrz się w ziarna!

Domowa uprawa owsa nawet laikowi nie będzie nastręczała większego problemu. Jednak, by  trawka wyrosła, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Najpierw trzeba się zaopatrzyć w ziarna. Często są one dostępne na targach i w sklepach ogrodniczych, jednak przed Wielkanocą, sklepy i markety mogą być wyposażone w specjalne zestawy do uprawy owsa. Prócz samych ziaren, potrzebne będą jeszcze płaska podstawka lub tacka oraz wata lub lignina. Czyli wszystko to, co potrzebne jest również do wysiewy rzeżuchy.

Jak siać owies?

Owies na stół wielkanocny - jak wiadomo - sieje się tak samo, jak rzeżuchę. Dlatego należy ligninę lub watę wyłożyć na płaskim naczyniu, obficie je zwilżyć za pomocą spryskiwacza, a następnie umieścić równomiernie ziarna. Całość warto ustawić w jasnym i nasłonecznionym miejscu, takie jak np. parapet w kuchni lub pokoju, który wystawiony jest na południową ekspozycję (to tam jest najwięcej promieni słonecznych).

Pielęgnacja owsa

Pielęgnacja owsa nie jest trudna, ale trzeba być ostrożnym i pilnować, aby podłoże było cały czas wilgotne. Jednak warto pamiętać, aby nie było w nim zbyt dużo wody. Dlaczego? nadmiar wilgoci nie sprzyja ziarnom owsa i w konsekwencji wszystko zacznie gnić. Najlepiej, aby podlewać uprawiany owies za pomocą spryskiwacza, gdyż wtedy łatwiej kontrolować jest poziom wody.

Owies jest zdrowy dla ludzi, ale także bezpieczny np. dla kotów
Owies jest zdrowy dla ludzi, ale także bezpieczny np. dla kotów123RF/PICSEL

Kiedy ziarna owsa wzejdą?

Owies rośnie dość szybko. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, czyli dużo ciepła, wody oraz promieni słonecznych, w ciągu sześciu dni pojawi się na tacce trawnik. Niestety, czasem proces ten może się wydłużyć. Zatem, co zrobić, aby zdążyć do Wielkanocy? Istnieją - na szczęście - dwie metody, które mogą przyspieszyć proces. Jednym z nich jest wcześniejsze (przed wyłożeniem owsa na tackę) namoczenie ziaren w wodzie przez całą noc. Oczywiście, można również wysiewać owies w większym, np. szklanym naczyniu. Wtedy po umieszczeniu nasion i podlaniu, warto całość przykryć folią spożywczą, co sprawi, że szybciej ziarna zostaną pobudzone do wzrostu.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas