Wilcza rodzina w Drawieńskim Parku Narodowym. Niesamowite nagranie!

Niesamowite nagranie zarejestrowała fotopułapka znajdująca się na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Tuż przed nią przemaszerowała wilcza rodzina. "Wow, aż 11 wilków!" – zachwycają się przyrodnicy.

Fotopułapka na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego zarejestrowała wilczą rodzinę
Fotopułapka na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego zarejestrowała wilczą rodzinęYouTube

Fotopułapka uchwyciła wilczą rodzinę na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, a więc na granicy województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. DPN powstał 31 lat i jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce.

Symbolem parku jest bóbr i wydra. Zdaje się, że wkrótce dołączy do nich także wilk. Przyrodnicy Drawieńskiego Parku Narodowego opublikowali bowiem wyjątkowe nagranie z fotopułapki.

Wilcza rodzina w Drawieńskim Parku Narodowym. To niesamowite!

"Wow, 11 wilków!" - cieszą się przyrodnicy. Nagranie z fotopułapki jest o tyle wyjątkowe, iż na tak bliską odległość do wilków nie jest w stanie podejść żaden człowiek z kamerą.

Jak szacują przyrodnicy, na terenie parku przebywają dwie wilcze rodziny, które przemieszczają się również na obszar sąsiednich nadleśnictw.

Co zrobić, gdy spotkasz wilka na szlaku?

Wilki są najczęściej płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli więc spotkamy go na szlaku lub w lesie należy przede wszystkim zachować spokój, powoli wycofać się i poczekać, aż wilk się oddali. Podobnie jednak, jak inne dzikie zwierzęta, wilki mogą zachować się nieobliczalnie, szczególnie w obliczu strachu lub choroby. Co więc zrobić, jeśli wilk podchodzi zbyt blisko?

  • Wyprostuj się i rozłóż ręce, demonstrując swój wzrost. Machaj rękoma - to rozprzestrzeni twój zapach oraz sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Zawołaj głośno lub zagwiżdż. To pozwoli zwierzęciu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i wciąż podchodzi bliżej, chwyć gałąź lub kij, które w ostateczności mogą posłużyć do obrony. Możesz także rzucić w kierunku wilka niewielkim przedmiotem, np. grudką ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero wtedy, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Poinformuj o zajściu odpowiednie służby. W przypadku, gdy zauważysz zwierzę, które zachowuje się nienaturalnie - nie płoszy się i nie ucieka - powiadom policję, lokalną służbę leśną lub weterynaryjną.
  • Jeśli do spotkania z wilkiem dochodzi podczas spaceru z psem, pupila należy bezwzględnie trzymać na smyczy. Wilki postrzegają psy jako konkurencję, która może spróbować zawłaszczyć ich terytorium lub pożywienie.

Zobacz także:

„Zdrowie na widelcu”: Szary nalot na czekoladzie. Czy to szkodliwe?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas