Zadanie matematyczne z podstawówki. Nawet dorośli mają problem

Niektóre z pozoru proste zagadki matematyczne mogą sprawić trudność nawet osobom, które w szkole z matematyki miały zawsze piątkę. To zadanie matematyczne jest na poziomie ucznia szkoły podstawowej, jednak to właśnie dorośli najczęściej mają z nim problem. Dlaczego? Szkopuł tkwi w kolejności wykonywania zadań. Nielicznym rozwiązującym to zadanie udaje się zrobić to poprawnie. Czy tobie się uda?

Zadanie matematyczne dla dzieci, które sprawia dorosłym problem!
Zadanie matematyczne dla dzieci, które sprawia dorosłym problem! 123RF/PICSEL

Dorośli podają różne rozwiązania, które jest prawidłowe?

Czy wiesz ile to 8 : 2 (2+2) = ? Jest to proste oraz krótkie zadanie, które może sprawiać wiele trudności osobom dorosłym.  Okazuje się jednak, że bez problemu są w stanie rozwiązać je dzieci w szkole podstawowej. Najczęstsze odpowiedzi to 1, 4 i 16. Która z nich jest prawidłowa i skąd wynikają tak liczne błędy? Najczęstsza pomyłka jest skutkiem nieprawidłowej kolejności wykonywania działań matematycznych. Jest to wiedza ze szkoły podstawowej, która nie zawsze jest pamiętana w dorosłym wieku.

Podpowiedź

Oto przypomnienie kolejności działań matematycznych:

  1. działania w nawiasach 
  2. potęgowanie i pierwiastkowanie
  3. mnożenie i dzielenie
  4. dodawanie i odejmowanie

Prawidłowe rozwiązanie zadania matematycznego

Z pomocą wspomnianego wyżej przypomnienia kolejności wykonywania działań matematycznych to zadanie powinno stać się dużo prostsze. Oto prawidłowe rozwiązanie zagadki:

  • 8 : 2 (2 + 2) = ?
  • 8 : 2 x 4 = ?
  • 4 x 4 = 16

Najpierw należy zacząć od działań w nawiasach, następnie przejść do dzielenia i na koniec zostawić mnożenie, w ten sposób otrzymacie liczbę 16, która jest prawidłowym wynikiem. Internauci mają wiele teorii na temat prawidłowej odpowiedzi. Często uważają, że wynik powinien wynosić 1 lub 4. Jest to konsekwencją błędnej kolejności wykonywania działań. 


INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas