Zakazane pokarmy w Wielki Piątek. Nie jedz, by uniknąć grzechu
W 2023 roku Wielki Piątek wypada 7 kwietnia. To przedostatni dzień wielkiego postu, po którym nastąpi radosne świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanocy. Warto pamiętać o zasadach panujących tego dnia, głównie dotyczących spożywanych pokarmów. Ile posiłków możemy zjeść? Czego unikać, a co jest dozwolone? Sprawdź już teraz.
Spis treści:
Post wielkopiątkowy - na czym polega?
Wierni podążający przez życie zgodnie z naukami głoszonymi przez Kościół katolicki, w Wielki Piątek przystępują do postu jakościowego oraz ilościowego. Co kryje się pod tymi określeniami?
Pierwsze odnosi się do rodzaju spożywanych tego dnia produktów, a drugie ma związek z wielkością przygotowywanych posiłków. Przyjęło się, że dzień ten służy zadumie oraz pokucie. Z tego względu należy zrezygnować z przyjemności - również tych spożywczych. Praktykowanie postu ścisłego w Wielki Piątek dopuszcza zjedzenie jedynie trzech posiłków w ciągu dnia. Co ważne, jedynie jeden z nich powinien nas w pełni nasycić, a dwa należy przygotować w skromnym i pozostawiającym niedosyt wydaniu.
Kogo obowiązuje post i jakie są wyjątki?
Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, ścisły post obowiązuje wszystkie osoby od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat. Wierzący, którzy znajdują się w tym przedziale, mogą w Wielki Piątek zjeść tylko jeden posiłek do syta. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Obowiązuje ona od 14. roku życia i nazywana jest postem zwykłym.
Czy istnieje szansa otrzymania dyspensy w Wielki Piątek? Okazuje się, że z powodu wieku oraz stanu zdrowia można zostać zwolnionym ze ścisłego postu, nie oznacza to jednak możliwości zerwania postu jakościowego. Narzucone ograniczenia nie obowiązują także osób, które z powodu sytuacji życiowej zmuszone są korzystać np. ze specjalnych punktów żywienia zbiorowego.
Jak sprawa postu ma się w przypadku kobiet w ciąży? Zdaniem duchownych, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli ciężarna odczuwa pogorszenie samopoczucia lub inne dolegliwości, może spożywać wszystkie posiłki tak jak zazwyczaj.
Mięso oraz inne produkty zakazane
Obchodzenie Wielkanocy wiąże się także z kultywowaniem tradycji okołoświątecznych. Jedną z nich jest obowiązek poszczenia w Wielki Piątek. W ten dzień obowiązuje nie tylko post ilościowy, ale także jakościowy, nazywany powszechnie ścisłym. Już sama nazwa wskazuje na istnienie pewnych ograniczeń, których należy przestrzegać. W jaki sposób zmienia się przygotowywanie posiłków wielkopiątkowych?
Najważniejsza zasada mówi o tym, by katolicy w Wielki Piątek bezwzględnie zrezygnowali ze spożywania mięsa. Dotyczy to także pokarmów mięsnych oraz dań tradycyjnie je zawierających, w tym m.in. sosów oraz zup gotowanych na licznych gatunkach mięsiwa. Produktami niedozwolonymi w ten dzień stają się także:
- słodycze,
- desery,
- wszelkiego rodzaju alkohol.
Co wolno jeść w Wielki Piątek?
Mimo wielu zakazów spożywczych lista produktów, które można jeść w Wielki Piątek, jest nadal całkiem obszerna. Znajdziemy na niej m.in.:
- warzywa,
- owoce,
- grzyby,
- zioła,
- przyprawy,
- pieczywo,
- kasze,
- ryże,
- pestki,
- mleko,
- sery,
- jogurty,
- jaja,
- ryby,
- owoce morza,
- tłuszcze - również odzwierzęce, np. masło i smalec.
Sprawdź: Kiedy siać owies na Wielkanoc?
Przykładowe postne menu
Wielki Piątek, wraz z wymaganiami postu jakościowego oraz ilościowego, stawia nam pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wybór spożywanych pokarmów. Nie oznacza to jednak, że tego dnia musimy całkowicie zrezygnować z kreatywnego podejścia do przygotowywanych posiłków. Sprawdź przykładowe menu, obejmujące śniadanie, obiad oraz kolację. Co ważne, wszystkie przepisy składają się wyłącznie z produktów dozwolonych do spożycia w ten dzień.
Tosty ze śledziem i twarożkiem na śniadanie
Składniki:
- 2 filety śledziowe w oleju lub zalewie korzennej
- 2 kromki pieczywa
- 100 g twarożku wiejskiego
- Pół pęczka szczypiorku
- 0,5 pomidora
- Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Kromki chleba opiekamy w tosterze lub piekarniku.
- Tosty smarujemy twarożkiem. Kładziemy na nich plasterek pomidora, posypujemy szczypiorkiem, a następnie oprószamy solą i pieprzem.
- Na wierzchu układamy zwinięte płaty śledziowe. Smacznego!
Obiadowe kotleciki jajeczne ze szczypiorkiem
Składniki:
- 5 jajek ugotowanych na twardo
- 1 surowe jajko
- 2 płaskie łyżki bułki tartej
- 1 pęczek szczypiorku
- Przyprawy do smaku: sól, pieprz, słodka papryka, kminek
Przygotowanie:
- Ugotowane i ostudzone jajka obieramy ze skorupek, a następnie ścieramy do miski na tarce o drobnych oczkach lub rozdrabniamy widelcem.
- Dodajemy do nich jedno surowe jajko, pokrojony szczypiorek, bułkę tartą oraz przyprawy. Całość dokładnie mieszamy.
- Z uzyskanej masy formujemy niewielkie kotleciki, które następnie obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron do uzyskania złotego koloru. Podajemy z ulubionym sosem lub surówką. Smacznego!
Kolacja - placki z warzywami
Składniki:
- 0,5 kg ziemniaków
- 3 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 jajka
- ½ szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
- Obrane ziemniaki, marchew, pietruszkę oraz cebulę ścieramy na tarce o grubych oczkach, a szczypiorek drobno kroimy.
- Do warzyw dodajemy jajka, mąkę oraz wyciśnięty czosnek i dokładnie mieszamy.
- Gotową masę nakładamy partiami na patelnię z rozgrzanym olejem i smażymy przez 4-5 minut z obu stron.
- Placki wykładamy do odsączenia na ręcznik papierowy. Podajemy na ciepło. Smacznego!
Sprawdź również: