Reklama

Co jeść, by dożyć setki? Dieta na długowieczność

Przy najróżniejszych okazjach składamy sobie życzenia szczęścia i zdrowia. Jednak nie należy zdawać się w tej kwestii na ślepy los, a zamiast tego wziąć sprawy we własne ręce – zwłaszcza gdy mowa o dobrej kondycji całego ciała. „Jesteś tym, co jesz” brzmi jak wyświechtany frazes? Być może, ale nadal pozostaje w nim dużo racji. Odpowiednio zbilansowana dieta przekłada się bowiem na długość życia. Co jeść, by długo żyć? Przedstawiamy propozycje produktów, które sprzyjają długowieczności.

Eliksir młodości to nie wszystko

Poszukiwania magicznych sposobów na nieprzemijalną młodość, urodę i długowieczność to popularny motyw w popkulturze. Większość z nich doskonale czyta się na kartach książek czy ogląda na ekranie, lecz trudno oczekiwać, że w rzeczywistości jeden produkt jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki załatwi sprawę.

Dieta na długowieczność nie opiera się na jednym produkcie. Ważne jest komponowanie właściwie zbilansowanego i różnorodnego jadłospisu, by dostarczać ciału niezbędnych składników odżywczych, które wpływają korzystnie na wszystkie partie ciała - od serca, przez mózg i układ nerwowy, a na kościach i skórze kończąc. Do żywienia należy podchodzić kompleksowo. Istnieją jednak produkty, których nie powinno brakować w menu, jeśli chcemy przez długie lata zachować sprawność i dobrą kondycję.

Reklama

Kulinarny klasyk, czyli kapusta

W tradycyjnych polskich kulinariach nie brakuje smacznych sposobów na podawanie kapusty. Króluje na stołach podczas wigilijnej wieczerzy, a niezależnie od daty w kalendarzu chętnie zajadamy się bigosem, kapuśniakiem czy surówką z kiszonego warzywa. Trzeba jednak doceniać ją nie tylko ze względu na doskonały smak i wszechstronność, ale przede wszystkim walory zdrowotne.

Spożywanie kapusty zaleca się w profilaktyce nowotworowej. Doskonale działa również na jelita (zwłaszcza w formie kiszonej), a zdrowy układ pokarmowy i jego prawidłowa mikroflora to podstawa dobrego samopoczucia. Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego (znanego również jako witamina B9) sprzyja prawidłowemu wytwarzaniu czerwonych krwinek. Regulując stężenie homocysteiny, pomaga utrzymać naczynia krwionośne w dobrym stanie.

Kapusta kiszona znana jest również jako doskonałe źródło witaminy C - niezbędnej dla odporności. Bierze udział także w syntezie kolagenu warunkującego dobry stan skóry i stawów. To ważne nie tylko dla seniorów!

Zobacz: Sześć produktów, których zakazałby ci kardiolog. Są reklamowane jako zdrowe

Śródziemnomorski sekret długiego życia

Oliwa z oliwek nazywana jest płynnym złotem, a przyglądając się jej dobroczynnym właściwościom, można odnieść wrażenie, że żadna waluta nie opisze jej zalet w pełni. Zakłada się, że to właśnie jej udział w diecie odpowiada w znacznej mierze za to, że mieszkańcy południowej Europy (Francji, Włoch czy Hiszpanii) znajdują się na czele rankingów długości życia. Jakie są właściwości oliwy z oliwek?

Jej moc ma wynikać nie tylko z wysokiej zawartości kwasów omega-3, ale też ich odpowiedniego stosunku do zawartych w oliwie kwasów omega-6. Szacuje się, że na przedłużenie życia wpływa spożywanie już połowy łyżki stołowej oliwy dziennie, oczywiście pilnując, by dieta była bogata w warzywa i inne pełnowartościowe produkty.

Składniki zawarte w "płynnym złocie" wykazują zdolność do obniżania poziomu "złego" cholesterolu i zmniejszania poziomu glukozy we krwi. Do tego dochodzi działanie ochronne na cały układ krążenia i właściwości niwelujące stany zapalne w organizmie oraz zmniejszanie ryzyka powstawania komórek nowotworowych.

Sprawdź też: Niszczyciel narządów i psychiki. WHO ostrzega: nie ma bezpiecznej dawki

Długie życie w dobrej formie? To muszą być jaja!

Kilka lat temu w mediach można było znaleźć wiele informacji na temat sekretu pewnej Włoszki, która znalazła się w gronie najdłużej żyjących osób w historii. Emma Morano w 2016 roku obchodziła 117 urodziny. Pytana o sekret swojej długowieczności wyznała, że w jej codziennej diecie od wielu lat goszczą jajka. Początkowo miały być sposobem na walkę z anemią, jednak po uporaniu się z tym problemem dwa jajka dziennie pozostały na jej talerzu na stałe. Czy faktycznie można upatrywać w nich przepisu na długowieczność?

Do niedawna można było spotkać się z opiniami, że częste spożywanie jajek to prosta droga do podwyższenia poziomu cholesterolu. Okazało się, że był to nie do końca słusznie powielany mit żywieniowy. W składzie jajek obecne są lecytyna i ksantofil, które wręcz ograniczają odkładanie się cholesterolu i złogów w organizmie, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dodatkowo są cennym źródłem żelaza, cynku i selenu, czyli pierwiastków, o których pamiętać należy zwłaszcza w podeszłym wieku. Pozytywny wpływ jajek na organizm to również:

  • poprawa pamięci, koncentracji i zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się demencji;
  • wzmocnienie kości oraz mięśni;
  • wsparcie wzroku, zwłaszcza pod kątem ochrony oczu przed zaćmą, kurzą ślepotą i szkodliwym działaniem promieni UV.

Polecamy:

Napój z żelatyny na stawy: Jakie ma właściwości? Czy pomaga uśmierzyć ból?

Prasuje zmarszczki i likwiduje drugi podbródek. Kobiety go sobie polecają

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy