Zawody przyszłości. Czego nie nauczysz się na studiach?

Lekarz, prawnik, nauczyciel - to właśnie te zawody gwarantowały dawniej stabilne zatrudnienie i dobre zarobki. Obecnie jednak rynek pracy zmienia się. W wielu branżach pojawia się coraz większa niepewność co do stałości etatu. Wszystko wskazuje na to, że zawody takie jak recepcjonista, pracownik banku czy telemarketer za parę lat mogą w ogóle przestać istnieć.

Pracujesz w telemarketingu? Za kilka lat rynek pracy nie będzie dla ciebie łaskawy...
Pracujesz w telemarketingu? Za kilka lat rynek pracy nie będzie dla ciebie łaskawy...123RF/PICSEL

Na jakie umiejętności i profesje należy więc postawić, aby nie martwić się o pracę w przyszłości?

Ucz się, ucz... ale nie na studiach

Uczelnie ze swoimi programami kształcenia nie nadążają za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Wiedza zdobyta na studiach zaczyna  być niewystarczająca i ważne jest, by ciągle się dokształcać. Co oprócz tego?

- Tak naprawdę dziś na rynku pracy pożądany jest zestaw konkretnych umiejętności (...), które będą wiązały się z kompleksowym rozwiązywaniem problemów, analitycznym myśleniem, kreatywnością i inteligencją emocjonalną. Oczywiście ważne jest także budowanie relacji z innymi ludźmi - mówi w wywiadze dla agencji informacyjnej infoWire.pl Jacek Krajewski, Business Development Manager w Emplocity.pl.

Get IT, czyli praca jest w nowych technologiach

Nowe technologie coraz bardziej przenikają do naszego życia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niejednokrotnie ułatwiają nam życie. Według analityków Evans Data, do 2020 roku w branży IT ma powstać nawet milion nowych miejsc pracy.

Warto więc mieć to na uwadze, szczególnie wtedy, gdy dopiero zaczynamy swoją karierę zawodową. Jakie profesje gwarantują nam znalezienie pracy? Przykładowo UX Designer, inżynier ds. Big Data, programista aplikacji mobilnych czy trener bota.

Ten ostatni jest właśnie poszukiwany przez firmę Emplocity.pl, która stworzyła narzędzie ułatwiające znalezienie pracy. Idealny kandydat? Elastyczny w działaniu, kompleksowo rozwiązujący problemy i oczywiście proaktywny oraz kreatywny.

Jeśli nie IT, to co?

Zawody przyszłości to również takie profesje, których ze względu na zakres umiejętności nie będą mogły wykonywać maszyny. - Już teraz obserwujemy wzmożone zapotrzebowanie w dziedzinach związanych z biotechnologią, ochroną środowiska czy energią odnawialną - zauważa ekspert.

O pracę nie powinny również martwić się osoby wykonujące kreatywne zawody. Graficy, projektanci i copywriterzy mogą więc czuć się bezpieczni. Branża HR, a w szczególności Employer Branding również jest dziedziną na którą warto postawić, by nie martwić się o pracę w przyszłości.

Zawody przyszłości. Czy opłaca się iść na tradycyjne studia? infoWire.pl
infoWire.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas