Zbliża się termin rozliczenia deklaracji PIT. Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Termin rozliczenia podatku zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym miliony Polaków przygotowują się do złożenia swoich zeznań podatkowych. Kiedy można rozpocząć składanie PIT i w jaki sposób najlepiej przekazać dokumenty?

Już niedługo rozpocznie się okres składania zeznań podatkowych
Już niedługo rozpocznie się okres składania zeznań podatkowych123rf.com123RF/PICSEL

Zbliża się ważna data dla podatników. Termin składania deklaracji PIT-37

Terminy składania deklaracji podatkowych są ściśle uregulowane prawem. W przypadku najpopularniejszej formy rozliczenia, czyli deklaracji PIT-37, okres ten rozpoczyna się już niebawem. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy mają czas na złożenie swoich deklaracji od 15 lutego do 30 kwietnia. Jest to istotne, ponieważ osoby nieprzestrzegające tego terminu mogą być narażone na sankcje finansowe lub kary, zależne od wysokości zaległego podatku.

Jak rozliczyć PIT? Jest na to kilka sposobów

Najczęściej wybieraną przez Polaków formą składania deklaracji podatkowych jest obecnie elektroniczny PIT. Umożliwia on wygodne i szybkie przesłanie dokumentów przez internet. Dzięki usłudze "Twój e-PIT", do której możemy zalogować się poprzez profil zaufany, aplikację mObywatel czy też przez podanie kwoty przychodu z rozliczenia za 2022 r., proces rozliczenia stał się znacznie prostszy i szybszy.

Warto zauważyć, że wstępnie wypełnione formularze PIT są automatycznie uzupełniane przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie przekazanych danych zatrudnienia przez pracodawców. Jeśli jednak w naszej deklaracji chcemy wykazać dane ulgi i odliczenia np. ulgę mieszkaniową, musimy samodzielnie wprowadzić zmiany. 

Z kolei ci, którym nie przysługują żadne ulgi, wystarczy, że sprawdzą i zaakceptują poprawność deklaracji.

Kiedy zwrot podatku? Termin zależy od tego, w jaki sposób złożymy deklarację

Jeśli chodzi o zwrot nadpłaconych zaliczek, osoby składające deklaracje PIT przez internet mogą oczekiwać na niego nawet do 45 dni od momentu złożenia dokumentów. W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, środki mogą zostać przelane jeszcze szybciej, bo już w ciągu 30 dni od złożenia deklaracji. Natomiast dla tych, którzy korzystają z tradycyjnej formy papierowej, czas oczekiwania na zwrot podatku może się wydłużyć do trzech miesięcy.

Warto więc pamiętać o terminach i wybrać najdogodniejszą formę składania deklaracji podatkowych, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień czy kłopotów związanych z ewentualnymi sankcjami. Dla większości podatników elektroniczna forma PIT wydaje się być najlepszym i najszybszym rozwiązaniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas