Reklama

Reklama

Zjawisko pogodowe zbliża się do Polski. Odczujesz przed weekendem [prognoza 15-18.12.2022 r.]

Mróz nie odpuszcza, a nocą temperatury spadają do minus kilkunastu stopni. W ciągu najbliższych kilku dni sytuacja również się nie zmieni - nadciąga bowiem cyklon Colleen. - W nocy w czwartek, 15 grudnia na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Pomorzu silny mróz – temperatura minimalna miejscami spadnie do -19 st. C - czytamy w oficjalnym komunikacie IMGW. Jak przedstawia się pogoda na najbliższe dni?

Cyklon Colleen nad Polską

Do Polski zbliża się cyklon Colleen. Jest to płytki niż, który przyniesie umiarkowane opady śniegu. Nie będzie to zatem tak intensywna śnieżyca, jak ta, która nawiedziła Polskę w miniony weekend.  Najwięcej śniegu spadło w nocy ze środy na czwartek (14/15 grudnia). Biały puch utrzyma się przez kolejne, mroźne dni, a opady śniegu powrócą w niektórych regionach kraju już w piątek i sobotę.

Groźne zjawiska w nocy (komunikat IMGW obowiązujący w nocy z 15/16 grudnia, godz. 19.30) 

Reklama

  • na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Pomorzu silny mróz - temperatura minimalna miejscami spadnie do -19 st. C
  • w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź
  • w woj. opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim intensywne opady śniegu - miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm do 10 cm
  • na zachodzie i północy miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m

Zobacz również: Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Czeka nas wielkie rozczarowanie?

Prognoza pogody IMGW. Do poniedziałku opady śniegu i nocne spadki temperatury

Synoptycy z IMGW zapowiadają, że do poniedziałku utrzyma się zimowa pogoda. Mogą pojawić się opady śniegu, a temperatury powietrza na wschodzie kraju w nocy spadnie nawet do około -20 st. C. W dzień natomiast będzie kilka stopni poniżej 0 st.C. - W poniedziałek, 19 grudnia na zachodzie kraju ocieplenie i opady deszczu poprzedzone marznącymi opadami powodującymi gołoledź. Strefa marznących opadów i opadów deszczu przesuwać się będzie z zachodu na wschód kraju - czytamy w komunikacie IMGW. 

Temperatura powietrza w nocy od - 6 st. C do 4 st. C, a w dzień od 0 st. C do 7 st. C. Według nowych prognoz pogody, ocieplenie potrwa do Bożego Narodzenia.

Prognoza pogody na piątek, 16 grudnia. Przelotne opady śniegu na wybrzeżu 

Po mroźnej nocy mieszkańcy północno-zachodniej części kraju mogą liczyć na więcej słońca. Na wybrzeżu natomiast wystąpią przelotne opady śniegu. - Na pozostałym obszarze pochmurno z opadami śniegu, a na południowym wschodzie deszczu marznącego powodującego gołoledź i samego deszczu - informują synoptycy IMGW. Temperatura maksymalna od -7 st. C do 3 st. C. Na południowym wschodzie porywisty wiatr.

Groźne zjawiska w dzień:

  • w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź
  • w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, mazowieckim, lubelskim i podlaskim intensywne opady śniegu - miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm do 10 cm

Sprawdź także: Tak odmrozisz szybę samochodu w kilka sekund. Zapomnij o skrobaczce

Prognoza pogoda na sobotę, 17 grudnia. Miejscami słabe opady śniegu

Sobota z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Natomiast na południu i na wybrzeżu więcej chmur i miejscami słabe opady śniegu.

Prognoza pogody na niedzielę, 18 grudnia. Mroźna noc i dzień 

Jak infomują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę, 18 grudnia wyż zapewni więcej słońca w całym kraju i nie powinno padać. Temperatura minimalna na wschodzie i południu spadnie do -18 st. C, lokalnie do -20 st. C, na zachodzie będzie około -8 st. C. Mróz nie odpuści również w dzień. Temperatura maksymalna od -8 do 1 st. C.

Śnieżyce, marznące opady i mrozy. Będzie niebezpiecznie

źródło: IMGW

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | opady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy