Zmiany w aplikacji mObywatel. Dotkną konkretnej grupy Polaków
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Aplikacja mObywatel, z której korzysta już ponad 10 mln Polaków, zastępuje dowód osobisty, prawo jazdy czy Kartę Dużej Rodziny, pozwalając całej rzeszy rodaków na pozostawianie tych dokumentów w domu. Wkrótce w aplikacji zajdą jednak zmiany. Kto na nich skorzysta?
Spis treści:
mObywatel: aplikacja za darmo na telefon. Skorzystasz z tych usług
mObywatel jest bezpłatną, publiczną aplikacją mobilną, pozwalającą uzyskać szybki dostęp do dokumentów i danych. Znajdziemy w niej między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, historię pojazdu, punkty karne czy legitymację - zarówno szkolną i studencką, jak i emeryta-rencisty. Zawiera również usługę Karty Dużej Rodziny, Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej czy Bilkom.
Aplikacja, która pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku nie do razu spotkała się jednak z przychylnością Polaków. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem coraz więcej osób pobrało ją jednak na swoje smartfony, a obecnie z mObywatela korzysta już ponad 10 mln Polaków.
Duże zmiany w aplikacji mObywatel. Dotkną kilku tysięcy Polaków
Zupełnie niedawno aplikacja mObywatel zyskała nowy wygląd, zostając ulepszoną do wersji 2.0. Wciąż gwarantuje szybki dostęp do dokumentów, a jednocześnie posiada nowoczesny interfejs, intuicyjną nawigację oraz spersonalizowany ekran startowy. Co więcej, już wkrótce trafią do niej kolejne dwa dokumenty. Skorzysta konkretna grupa Polaków.
Niedługo trenerzy oraz zawodnicy zrzeszeni w Polskim Związku Piłki Nożnej znajdą w aplikacji mObywatel cyfrowe wersje legitymacji trenerskich i zawodniczych. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że wszystkie legitymacje trenerskie, w sumie około 25 tys. cyfrowych dokumentów, będzie dostępnych w aplikacji jeszcze w tym roku.
Cyfrowe dokumenty dla kolejnej grupy Polaków. Kto skorzysta?
Legitymacja PZPN, która wkrótce będzie widoczna w aplikacji mObywatel, będzie obejmować imię, nazwisko, PESEL, zdjęcie, numer dokumentu oraz datę jego ważności. Cyfrowa wersja dokumentu będzie mogła zastąpić jego fizyczny pierwowzór, którym na co dzień posługują się zawodnicy i trenerzy. W ten sposób trenerzy będą mogli szybko udowodnić, że posiadają ważne licencje, a zawodnicy potwierdzić, że są piłkarzami.
"W przyszłości chcielibyśmy, aby w aplikacji mObywatel każdy z zawodników miał również informację o tym, w ilu meczach zagrał, ile strzelił goli czy zobaczył kartek" - mówił, cytowany przez serwis gov.pl, Marek Łukiewski, Zastępca Sekretarza Generalnego PZPN odpowiedzialny za obszar IT.
Gdzie można używać dowodu z mObywatel? Nie zrobisz tego w dwóch przypadkach
Jednym z podstawowych udogodnień dla Polaków, którzy posiadają w swoim telefonie aplikację mObywatel, jest brak konieczności noszenia przy sobie dowodu tożsamości. Elektronicznego dowodu, dostępnego w aplikacji, można użyć niemal wszędzie - w urzędzie, banku, sądzie lub przychodni.
Nie oznacza to jednak, że fizyczna wersja tego dokumentu nie jest nam już zupełnie potrzebna. Plastikowy dowód konieczny jest w przypadku:
- wyjazdu za granicę,
- składania wniosku o nowy dowód osobisty.