Zmiany w paszportach 2023. Jak wyrobić paszport i ile to kosztuje? Nowe zasady

W procedurach paszportowych zaszły zmiany, których celem jest uproszczenie całego procesu. Co się zmieniło i co jeszcze się zmieni? Jak długo trwa i ile kosztuje wyrobienie paszportu? Oto informacje o paszportach 2023.

Jak wyrobić paszport? W listopadzie 2022 roku procedura paszportowa uległa uproszczeniu. Jakie wprowadzono zmiany?
Jak wyrobić paszport? W listopadzie 2022 roku procedura paszportowa uległa uproszczeniu. Jakie wprowadzono zmiany? 123RF/PICSEL

Zmiany w paszportach 2023 - nowe zasady

Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych wprowadziła szereg zmian, związanych ze składaniem wniosków o ich wyrobienie. Zaczął również działać nowy system - Rejestr Dokumentów Paszportowych. Nowe zasady weszły w życie w połowie listopada 2022 roku. Jakie zaszły zmiany w paszportach i procedurze paszportowej?

  • Wniosek paszportowy nie musi już być wypełniany własnoręcznie. To urzędnik wprowadza do systemu wniosek elektroniczny, a petent jedynie go podpisuje.
  • Informacja o tym, że dokument jest gotowy, może być wysyłana SMS-em lub e-mailem. Wystarczy podać wcześniej swoje dane kontaktowe.
  • Potwierdzenie tożsamości przy odbiorze paszportu może być uzyskane poprzez odcisk palca.
  • Nowe e-usługi pozwalają sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Można też sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odbioru i jaki jest termin ważności paszportu lub innego dokumentu paszportowego.
  • Dzięki e-usługom osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, mogą potwierdzić odbiór dokumentu, który dostarczy im kurier.
  • Po zmianach można zgłosić utratę czy uszkodzenie paszportu online.

Procedura wyrabiania paszportu - jak wygląda?

Rejestr Dokumentów Paszportowych ma funkcjonować na podobnej zasadzie co Rejestr Dowodów Osobistych. Jest to centralny rejestr państwowy, gromadzący informacje między innymi o wnioskach paszportowych czy paszportach. By zalogować się do systemu, potrzebujemy loginu z hasłem do profilu zaufanego. Trzeba też przygotować telefon komórkowy lub e-dowód.

Po zmianach, które weszły w życie 13 listopada 2022 roku, wniosek o paszport może być wypełniany elektronicznie przez urzędnika. Osoba wnioskująca o jego wydanie nie musi już wypełniać wniosku w formie papierowej. Nie ma jednak na razie możliwości samodzielnego składania wniosków online, choć takie zmiany są planowane.

Gdzie wyrabia się paszport? Można udać się do dowolnego punktu paszportowego - bez względu na miejsce zameldowania. Warto jednak wiedzieć, że w części punktów należy się wcześniej zapisać na wizytę przez internet, rezerwując sobie termin. Oczywiście, musimy zabrać ze sobą wymagane dokumenty.

Paszporty 2023 - ile się czeka na paszport?

Wyrobienie paszportu nie jest trudne
Wyrobienie paszportu nie jest trudne123RF/PICSEL

Ile wcześniej można złożyć wniosek o paszport i ile się czeka na paszport? Warto wiedzieć, że na jego wyrobienie czeka się maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jeśli zaś składa się wniosek o paszport za granicą, jego wyrabianie może potrwać nieco dłużej.

Można się też ubiegać o wyrobienie nowego paszportu, kiedy poprzedni nie stracił jeszcze ważności. Odpowiedni wniosek należy złożyć niezwłocznie, jeśli zmieniliśmy dane osobowe, na przykład nazwisko. Na wymianę dokumentu mamy wówczas 30 dni, jeśli zamieszkujemy na terytorium Polski i 90 dni, jeśli mieszkamy za granicą.

Jak wyrobić paszport? Ile to kosztuje?

Wyrobienie paszportu nie jest trudne. Osoba dorosła powinna udać się do biura paszportowego i przygotować dokumenty: ważny paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie dokonania opłaty paszportowej, zdjęcie do paszportu i ewentualnie dokument uprawniający do skorzystania z ulgi. Nie trzeba już wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu.

Ile kosztuje paszport? Oto cennik:

  • opłata normalna - 140 zł
  • opłata ulgowa - 70 zł
  • opłata za osobę dorosłą, posiadającą Kartę Dużej Rodziny - 70 zł
  • opłata za paszport tymczasowy - 30 zł.

Z wnoszenia pełnej opłaty paszportowej zwolnione są osoby, które w chwili składania wniosku mają ukończone 70 lat.

Jak opłacić paszport? Należy wpłacić pieniądze na podany numer konta jeszcze przed wizytą w urzędzie i zabrać ze sobą potwierdzenie dokonania opłaty.

Paszport to istotny dokument, potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
Paszport to istotny dokument, potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.123RF/PICSEL

Ile i jakie zdjęcia do paszportu?

Zdjęcia do paszportu muszą być aktualne, a więc nie mogą być starsze niż 6 miesięcy w momencie składania wniosku. Istnieje jeszcze kilka innych reguł, związanych z fotografiami, dlatego najlepiej wykonać je u profesjonalnego fotografa.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu? Oto kilka najważniejszych zasad:

  • na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy, ciemnych okularów lub innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie danej osoby
  • fotografia musi ukazywać całą głowę od jej czubka i górną część barków
  • twarz musi zajmować 70-80% całego zdjęcia
  • osoba na fotografii powinna mieć naturalny wyraz twarzy, pozbawiony gestów mimicznych oraz zamknięte usta
  • tło powinno być białe, jednolicie oświetlone, pozbawione cieni oraz elementów ozdobnych
  • zdjęcie paszportowe powinno być kolorowe i posiadać format 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Wydrukowane zdjęcie należy zabrać ze sobą do urzędu. Obecnie wymagane jest dołączenie do wniosku tylko jednej fotografii.

Czytaj też: 

Zobacz też:

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas