Polacy zdecydowali. Do tych krajów chcą uciec przez zimą
Pandemia, restrykcje i lockdowny sprawiły, że apetyt Polaków na dalekie podróże wzrósł jeszcze bardziej. Jak wynika z danych, wycieczki do najdalszych zakątków świata przeżywają prawdziwy renesans. Chętnych na egzotyczne wakacje w okresie jesienno-zimowym nie brakuje – wiadomo, do jakich krajów Polacy wybiorą się w 2023 roku.
Spis treści:
4,5 biliona dolarów i 62 miliony miejsc pracy - tyle stracił w pandemicznym 2020 roku sektor turystyki i podróży. Restrykcje i wprowadzanie lockdownów sprawiło, że ludzie zatęsknili za podróżami w odległe zakątki świata.
W 2021 roku straty były nieco mniejsze, a tworząca 10 proc. globalnego PKB branża zaczęła znów zarabiać. Rok temu ucierpiała przede wszystkim turystyka międzynarodowa. Powodem były obawy przed zakażeniem koronawirusem i niepewność podróżowania związana ze zmieniającymi się obostrzeniami.
Czytaj również: Na tę wyspę nikt nie miał wstępu. Nawiedzały ją jedynie duchy
Cypr oblężony przez turystów
O tym, że na luzowanie rollercoastera obostrzeń mieszkańcy różnych krajów czekali z utęsknieniem, niech świadczą chociażby dane z marca 2022 roku dotyczące odwiedzin na Cyprze. Na wyspę wybrało się wówczas 128,8 tys. turystów. To o 1362 proc. więcej niż rok wcześniej i o 132 proc. więcej niż w marcu 2020 roku.
Wojna i inflacja, czyli kolejne problemy turystyki
W tym roku nowymi zagrożeniami dla turystyki stały się inflacja, jak i obawy związane z napaścią Rosji na Ukrainę. Nie wiadomo też, jak na światowe lotnictwo wpłyną wahania cen na rynku paliw i ograniczenia w ruchu spowodowane konfliktem u naszych wschodnich sąsiadów.
Zobacz również:
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
- Dolnośląska perełka dla narciarzy. Ceny karnetów wciąż tańsze niż w Zakopanem
Z przedstawionego we wrześniu 2022 roku raportu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wynika, że branża lotnicza najgorszy kryzys wywołany pandemią ma za sobą. Według statystyk, ruch krajowy jest tylko o 13 proc. niższy od rekordowego 2019 roku. Jeśli chodzi o ruch międzynarodowy, w tym roku branża osiągnęła wskaźnik 70 proc. poziomu sprzed pandemii.
- W tym roku globalnie przewoźnicy lotniczy przewiozą około 3 miliardów pasażerów. Do poziomu sprzed pandemii lotnictwo powinno powrócić w 2024 roku -cytuje słowa wiceprezesa IATA Sebastiana Mikosza Informacyjna Agencja Radiowa (IAR).
Jak podaje IAR, w niektórych krajach można zauważyć spory wzrost liczby odprawionych i przewiezionych pasażerów. Za przykład podaje Chiny, które do zagrożenia pandemicznego podchodzą restrykcyjnie.
Do tych krajów Polacy uciekają przed zimą
O tym, że po pandemii świat chce podróżować, świadczą kolejne badania. Nie inaczej jest w naszym kraju. Polacy w okresie jesienno-zimowym chętnie szukają ucieczki od niskich temperatur i poszukują promieni słońca w często najodleglejszych zakątkach naszego globu. Jeszcze początkiem roku wśród najpopularniejszych egzotycznych kierunków znajdowały się Zanzibar, Malediwy czy Sri Lanka.
Zobacz również:
- Który naszyjnik założysz? Twój wybór zdradzi, czym kierujesz się w życiu
- Nie stawiaj już na boba! Ta fryzura odmłodzi i doda blasku kobietom 50+
- Potężna śnieżyca zbliża się do Polski. IMGW alarmuje: zawieje i zamiecie śnieżne
- Pobyt w uzdrowiskach droższy od 2025 roku? Rząd zapowiada zmiany w opłatach
Firma travel-tech i wyszukiwarka tanich lotów i podróży Kiwi.com, podzieliła się danymi dotyczącymi dalekich podróży w 2022 roku i planów, jakie mają Polacy na 2023 rok.
W porównaniu do 2019 roku, w 2021 roku nastąpił spadek rezerwacji lotów długodystansowych (oddalonych o ponad 4 tys. km). Jak podaje Kiwi.com, w 2022 roku - przy wzroście rezerwacji z Polski, liczba turystów wybierających wycieczki międzykontynentalne, wzrosła o 240 proc. w porównaniu do 2019 roku i ponad siedmiokrotnie w porównaniu do 2021 roku. Gdzie najczęściej podróżowali Polacy? Na czele znajdowały się kraje takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Indie.
Serwis sprawdził również, gdzie Polacy będą uciekać przed zimą. W 2023 roku najpopularniejsze kierunki to Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Stany Zjednoczone, Wietnam i Malediwy.
Loty do egzotycznych miejsc tańsze niż do tej pory
Jak wynika z danych, średnia cena lotów długodystansowych w tym roku wynosi ok. 516 euro, czyli ok. 2,5 tys. zł. Kiwi.com podaje, że osoby, które zaplanowały i zarezerwowały daleką podróż na przyszły rok, zapłaciły średnio 339 euro (ok. 1300 zł). Okazuje się, że wcześniejsze planowanie podróży może wyjść nam na dobre - za bilety lotnicze nie zapłacimy fortuny.
Serwis wskazuje, że w tym roku 43 proc. Polaków na egzotycznych wakacjach spędzi od jednego do dwóch tygodni. Z kolei 19 proc. spędzi w wybranym miejscu od 2 do 3 tygodni, a 15 proc. wybrało dłuższy pobyt, który potrwa od 3 tygodni do 2 miesięcy.
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Kiwi.com, w tym roku ponad jedna trzecia Polaków dokonuje rezerwacji z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy. W 2022 roku prawie co piąty Polak zarezerwował lot międzykontynentalny z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem.
***