Zrób to przed zapaleniem znicza. Tak długo jeszcze się nie paliły

Listopad to czas zadumy i pamięci o wszystkich zmarłych bliskich. Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, w których cmentarze rozświetla ciepły blask zapalonych zniczy. Stawiając je na grobach zmarłych chcemy, by paliły się możliwie jak najdłużej. Co zrobić, aby wydłużyć czas palenia się zniczy? Wystarczy zastosować kilka prostych trików.

Kilka prostych trików przedłuży czas palenia się zniczy
Kilka prostych trików przedłuży czas palenia się zniczy123RF/PICSEL

Jakie znicze wybrać na Wszystkich Świętych?

Wybierając znicze na groby bliskich zmarłych, sugerujemy się przede wszystkim względami estetycznymi. Warto pamiętać, że nawet najpiękniejsze przestaną spełniać swoją rolę, jeśli zbyt szybko zgasną. W dniu Wszystkich Świętych to właśnie palące się znicze oraz pamięć bliskich nadają tej chwili wyjątkowości. Jakie znicze będą paliły się najdłużej?

Nie dla wszystkich oczywisty jest fakt, że im znicz większy, tym będzie się o wiele dłużej palił. Ważniejsze od wielkości są jednak dwie rzeczy, które znajdują się w środku, a konkretnie wsad i knot. Producenci i sprzedawcy zniczy doradzają, by na Wszystkich Świętych prócz wyglądu, kierować się również wagą zniczy. Im są cięższe, tym więcej parafiny zużyto do ich wyprodukowania. Tym samym ilość parafiny przekłada się na dłuższy czas palenia.

Podczas zakupu zniczy warto zwrócić uwagę także na wygląd wosku. Jeśli na powierzchni zauważymy pęcherzyki powietrza, oznacza to, że najprawdopodobniej parafinę poddano procesowi spieniania. Takie wypełnienie znicza sprawi, że będzie palił się bardzo krótko i słabym płomieniem. Niemniej ważne są knoty w zniczach - zbyt grube przyspieszą wypalanie się wosku, a cienkie spowodują, że płomień po chwili zgaśnie.

Co zrobić, by znicze paliły się o wiele dłużej?

Przycięcie knota sprawi, że znicz będzie palił się dłużej
Przycięcie knota sprawi, że znicz będzie palił się dłużej123RF/PICSEL

W aspekcie długiego palenia wiele zależy od budowy znicza. Dobrze, by knot znajdował się dość głęboko i był osłonięty z każdej strony. Ogień potrzebuje dostępu do powietrza, by móc płonąć. Zbyt silne podmuchy wiatru mogą jednak dość szybko go zgasić. Jeśli chcemy przedłużyć czas palenia, lepiej zrezygnować z ustawiania zniczy na skraju nagrobków. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się umieszczenie ich na środku. Jak jeszcze możemy wpłynąć na siłę i czas palenia znicza?

Przytnij knot znicza - zanim we Wszystkich Świętych wybierzesz się na cmentarz, by zapalić znicze na grobach zmarłych, zacznij od przycięcia ich knotów. Za pomocą nożyczek utnij je na długość ok. 0,5-1 cm. Dzięki temu znicze będą paliły się w wolniej. Unikniemy także kopcenia, a sam płomień będzie bardziej regularny. To sprawi, że szklane ścianki znicza nie przegrzeją się i nie oparzą rąk.

Wyrównaj powierzchnię wosku - aby znicze dłużej się paliły, warto zwrócić uwagę na powierzchnię wosku. Ważne, by jego górna warstwa była płaska. Jeśli powstanie w niej charakterystyczny "tunel", wtedy brzegi wkładu oraz znicza pozostaną niewypalone, a wosk we wnętrzu całkowicie się wytopi.

W sieci możemy natknąć się również na inne metody przedłużania czasu palenia się zniczy. Pierwsza z nich polega na włożeniu zniczy na kilka godzin do zamrażalnika, a druga mówi o posypaniu knota szczyptą soli.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas