W tym markecie znajdziesz tanie znicze. Sporo zaoszczędzisz

Zapalanie zniczy na grobach bliskich to bardzo ważna tradycja związana z 1 listopada. Nic więc dziwnego, że o ich zakupie wielu z nas myśli już na początku października, nie chcąc zostawiać tego na ostatni moment. Jak kształtują się ceny zniczy w 2022 roku? Gdzie znaleźć produkty, na które nie wydamy majątku?

Jak i gdzie kupować znicze na Wszystkich Świętych 2022?
Jak i gdzie kupować znicze na Wszystkich Świętych 2022?123RF/PICSEL

Ceny zniczy 2022: Czy czekają nas podwyżki?

Od miesięcy obserwujemy wzrost cen najróżniejszych produktów - od żywności, aż do opału. Niestety, podwyżki nie omijają także zniczy i wiązanek, które w tym okresie również zanosimy na cmentarze. Odpowiadają za to przede wszystkim rosnące koszty produkcji.

Mowa w głównej mierze o drożejącym gazie, który jest niezbędny dla funkcjonowania hut szkła i zakładów. Część producentów została zabezpieczona przed podwyżkami kontraktami z dostawcami energii, gwarantującymi stałą cenę, lecz nie dotyczy to wszystkich. Do tego doliczyć trzeba koszt parafiny. 

Wcześniej trafiała ona do Polski głównie z Rosji. Sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj przerwały dotychczasowy porządek i łańcuch dostaw, więc producenci zniczy musieli szukać innych, niejednokrotnie znacznie bardziej odległych źródeł surowca. Zwiększone koszty transportu również będą musiały odbić się na cenie zniczy w 2022 roku. Szacuje się, że za znicze zapłacimy o 60-70 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Gdzie można kupić tanie znicze?

Przede wszystkim zakupów nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Zaopatrywanie się w znicze w stoiskach przy cmentarzach tuż przed Wszystkimi Świętymi i 1 listopada może dotkliwie odbić się na zawartości portfela. Dobrym rozwiązaniem dla oszczędnych jest zaopatrywanie się w znicze z wymiennymi wkładami, dzięki czemu nie trzeba kupować całego zestawu przy każdej planowanej wizycie na grobach bliskich.

Dla przykładu: w jednym z popularnych marketów znajdziemy wkład parafinowy, którego szacowany czas palenia wynosi 50 godzin w cenie 3,99 złotych za sztukę. Istnieje możliwość zakupu zestawu czterech sztuk w cenie 11,97 złotych.

Jak udekorować grób, by nie zapłacić majątku?
Jak udekorować grób, by nie zapłacić majątku?123RF/PICSEL

Ile zapłacimy za znicze na Wszystkich Świętych?

Już teraz najpopularniejsze sieci przygotowały oferty zachęcające do zakupów w możliwie jak najtańszym wariancie. Dla przykładu niewielki znicz szklany dostępny w różnych wersjach kolorystycznych kosztuje 2,79 złotych za sztukę. Nie ma on jednak możliwości wymiany wkładów, więc trzeba wziąć pod uwagę, że jest to zakup jednorazowy.

Dostępne są oczywiście większe i bardziej dekoracyjne produkty z dłuższym przewidywanym czasem palenia. Rzecz jasna, idzie za tym cena. Większość ofert przewiduje rabaty i promocyjne ceny przy zakupie kilku sztuk (zazwyczaj co najmniej czterech). Pojedynczy egzemplarz to koszt oscylujący zazwyczaj w okolicach kilkunastu złotych, choć można znaleźć również mniej zdobione znicze za 8-10 złotych. Za produkty większe i przypominające lampiony, kapliczki czy wazony trzeba zapłacić co najmniej 20 złotych.

Znicze dla wymagających

Znicze mogą przybierać najróżniejsze formy
Znicze mogą przybierać najróżniejsze formy123RF/PICSEL

Zależy ci na nietuzinkowej i bardziej uroczystej uprawie? Musisz być gotowy na niemały wydatek. Duże znicze, np. z witrażowym wykończeniem mogą kosztować nawet 60-70 złotych. Na rynku dostępne są również produkty designerskie lub wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów (np. grubego szkła i granitu), których cena może wahać się od 100 do nawet 350 złotych.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas