ZUS przypomina o ważnym zasiłku. Pomocny w przypadku rodzin z zalanych terenów

Południowa część Polski walczy z powodziami. W obliczu wyjątkowo trudnej sytuacji na tych terenach, o możliwym wsparciu przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o dodatkowy zasiłek, który przysługuje rodzinom z dziećmi. Wystarczy jeden wniosek.

ZUS przypomina o ważnym zasiłku. Istotny z punktu widzenia rodzin z zalanych terenów
ZUS przypomina o ważnym zasiłku. Istotny z punktu widzenia rodzin z zalanych terenówKarol Porwich/East NewsEast News

Sytuacja na południu Polski napawa przerażeniem. Podczas gdy rodacy, w obliczu zagrożenia, starają się zjednoczyć i ruszają z wzajemną pomocą, przed mieszkańcami zalanych terenów wyjątkowo trudny czas.

Konsekwencji powodzi, obok niewiarygodnych zniszczeń, jest jednak więcej. W czterech województwach, najbardziej narażonych na skutki wielkiej wody, podjęto decyzję o zawieszeniu zajęć w wielu szkołach i placówkach edukacyjnych. Taka sytuacja rodzi problemy - szczególnie w przypadku aktywnych zawodowo rodziców, którzy pomimo trudnej sytuacji, nadal wykonują swoją pracę. ZUS przypomina, że przysługuje im specjalny zasiłek.

Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? ZUS przypomina

Od poniedziałku 16 września 530 placówek z obszarów objętych powodzią zawiesiło lekcje i zajęcia. Najwięcej z nich, bo aż 329 szkół, znajduje się w województwie dolnośląskim. "Kuratorzy oświaty są w bieżącym kontakcie z dyrektorami szkół, samorządowcami i wojewodami. Bezpieczeństwo uczniów i uczennic jest traktowane priorytetowo" - czytamy w komunikacie resortu edukacji.

W podobnej sytuacji rodziny z dziećmi stają jednak przed sporym wyzwaniem. Rodzice muszą bowiem zapewnić swoim pociechom opiekę - a to, w momencie, kiedy sami pracują, rodzi niemałe problemy. Z pomocą nadchodzi ZUS, przypominając o specjalnym świadczeniu, które przysługuje opiekunom w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły czy przedszkola. Chodzi o tzw. zasiłek opiekuńczy.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w 2024? Wystarczy jeden wniosek

"Zasiłek opiekuńczy przysługuje ci, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą  zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród "innych członków rodziny" wymienia jednocześnie:

  • małżonka,
  • rodzica,
  • rodzica dziecka,
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów,
  • dziadków,
  • wnuków,
  • rodzeństwo,
  • dzieci w wieku ponad 14 lat - pod warunkiem, że "w czasie, kiedy się nim opiekujesz, jesteś z nim we wspólnym gospodarstwie domowym".

Jak dodaje, "prawo do zasiłku mają na równi matka i ojciec dziecka". Zasiłek może jednak otrzymać za dany okres tylko jeden z rodziców - ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? ZUS przypomina
Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? ZUS przypomina123RF/PICSEL

Zasiłek opiekuńczy pobierać można przez 60 dni. Jego wysokość wynosi 80 proc. uposażenia. "Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy" - informuje dodatkowo ZUS.

By otrzymać dodatkowy zasiłek, wystarczy jedynie złożyć jeden wniosek - dokładnie na druku Z-15A. Tego dokonać można zarówno fizycznie, w formie papierowej w placówce ZUS lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Urzędnicy dodają, że konieczne będzie także oświadczenie, że żłobek, przedszkole lub szkoła, do którego uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas