Gdy woda powodziowa opadnie. Jak postępować ze starym domem po powodzi?

Powódź często odsłania swoje zniszczenia dopiero wtedy, gdy woda już opadnie. Zniszczone mieszkania, domy. Jak powinno postępować się z starym domem po powodzi wyjaśnia w sieci specjalistka od doradztwa z zakresu ochrony zabytków, rewitalizacji i zarządzania dziedzictwem, Katarzyna Sielicka.

Proces sprzątania i osuszania, a także dalszego postępowania z mieszkaniem czy domem po powodzi jest pracochłonny i żmudny
Proces sprzątania i osuszania, a także dalszego postępowania z mieszkaniem czy domem po powodzi jest pracochłonny i żmudny Filip Naumienko/REPORTERReporter

Obraz po powodzi. Co zrobić z domem, gdy woda już opadnie?

Obraz, który odsłoniła opadająca woda powodziowa na Dolnym Śląsku i w Opolszczyźnie, nie wymaga komentarza. Zniszczone doszczętnie ulice, które wraz z budynkami pokryte są szlamem, będą odnawiane i odbudowywane przez miesiące, jeśli nie przez lata.

Z trudem odbudowy, odremontowania swoich mieszkań i domów zmierzą się także zwykli obywatele, którzy narazie szacują straty w swoich domostwach, jakie wywołała woda.

W internecie można już zobaczyć relacje załamanych mieszkańców miast i wsi, którzy pokazują swoje dobytki, a raczej to, co z nich zostało. Niektórzy doświadczeni już po powodzi w 1997 roku, wiedzą, jakie kroki poczynić najpierw, by zacząć działać w zrujnowanym mieszkaniu.

Niekiedy jest jednak tak, że poszkodowani będący jeszcze w szoku po tym, co się wydarzyło i widząc ogrom zniszczeń, nie wiedzą, od czego zacząć. Sytuacja może być skomplikowana zwłaszcza w przypadku postępowania ze starym budynkiem, leciwym domem.

Tu z pomocą przyszła Katarzyna Sielicka, zajmująca się doradztwem  z zakresu ochrony zabytków, rewitalizacji i zarządzania dziedzictwem. W swoim pomocnym poście w mediach społecznościowych doradza, co należy zrobić krok po kroku z takim budynkiem.

Trudne początki. Od czego zacząć?

Wiele domów i mieszkań wygląda podobnie po przejściu fali powodziowej
Wiele domów i mieszkań wygląda podobnie po przejściu fali powodziowej Marysia Zawada/REPORTERReporter

Po powodzi mieszkanie lub dom może być poważnie uszkodzone, a szybkie i odpowiednie działania są kluczowe dla minimalizacji szkód, ale też dla ochrony zdrowia i naszego bezpieczeństwa.

To właśnie my i nasze bezpieczeństwo powinno być priorytetem, dlatego warto zacząć postępowanie od sprawdzenia, czy w domu, okolicy jest prąd i czy w pomieszczeniach woda sięgnęła instalacji elektrycznej.

Wchodząc do takiego domu warto też, jeżeli istnieje taka możliwość, nosić wodoodporne buty, jak kalosze, rękawice, maskę oraz odpowiednią odzież ochronną, ponieważ woda powodziowa może być zanieczyszczona chemikaliami, ściekami, czy grzybami.

Po tych działaniach, mających na celu zabezpieczenie nas samych, Katarzyna Sielicka radzi, by zacząć od wypompowania reszty wody, a także umożliwienia w zalanych pomieszczeniach jak najlepszej wentylacji dla naturalnego osuszania.

"W zależności od warunków (wilgotności bezwzględna) może to być długi proces, nie przyspieszaj go sztucznie za wszelką cenę (np. osuszacz o dużej pojemności i mocy z małym pomieszczeniu). zamiast tego usuń wszelkie sztuczne powłoki, które blokują osuszanie, jak wykładziny PVC i wybierz szlam naniesiony przez wodę" - doradza w swoim wpisie specjalistka.

Następnie warto sprawdzić stan dachu i system odprowadzania wody opadowej.

Ważny punkt. Przy posiadaniu starego domu nigdy go nie pomijaj

Na co zwrócić uwagę podczas ratowania domu po powodzi?
Na co zwrócić uwagę podczas ratowania domu po powodzi? PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News

"Bardzo ważne - komin, czy obróbki działały prawidłowo? Jeśli nie, komin może być mokry, uszkodzony. Jeśli tak jest, zleć naprawy. Komin osuszaj stopniowo, rozgrzewając go delikatnie bez silnego, długotrwałego ognia" - zwraca uwagę na ważny punkt w postępowaniu po powodzi Katarzyna Sielicka.

Prócz tego, po wyniesieniu wszystkich rzeczy nienadających się do użytku, po dezynfekcji warto mieć na uwadze też pękające ściany i pojawiającą się na nich pleśń.

Postępowanie z domem po powodzi będzie wieloetapowe, długie i wymagające, ale systematyczność i działanie według choć ramowo nakreślonego planu może być w tym trudnym czasie pomocne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas