Reklama

Reklama

ZUS wysyła do płatników ważne informacje. Chodzi o rozliczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie do płatników informacji o tym, jak wygląda stan ich rozliczeń za ubiegły rok. Informacje te dotrą w sumie do ponad 3 milionów osób. W powiadomieniu zawarto dane o stanie rozliczeń składkowych, a więc o nadpłatach, niedopłatach lub ewentualnym stanie zerowym.


- Ważne jest to, aby każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes. Dlatego co roku przekazujemy takie informacje płatnikom - zaznaczył Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

7 stycznia ZUS rozpoczął wysyłanie wspomnianych informacji do płatników wpłacających i rozliczających składki w 2022. Czego konkretnie można dowiedzieć się z powiadomienia? ZUS poinformował o tym w oświadczeniu.

- Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata czy też saldo zerowe. Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty — zaznacza ZUS.

Reklama

Jeśli stan konta płatnika jest zerowy, sprawa jest prosta. Taka osoba zobowiązana jest w 2023 roku płacić kolejne składki w ustalonej wysokości. Co z osobami, które w powiadomieniach dostaną informacje o niedopłatach i nadpłatach? Jak wpłynie to na wysokość ich składek w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Zobacz również: Nowa akcja ZUS. Będzie wiadomo, kto musi dopłacić. Ciebie też to dotyczy?

Niedopłata: Co oznacza dla płatnika?

Jeśli płatnik otrzyma od ZUS-u informacje o niedopłacie, powinien przygotować się na dodatkowe koszty. Zaległość można "oddać" od razu lub zdecydować się na spłatę w ratach. Osoby, które chcą podzielić zobowiązanie, muszą jednak złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o podzielenie wspomnianych płatności na mniejsze części. Wówczas ich wpłaty w roku 2023 zostaną odpowiednio zwiększone. 

Zobacz również: Od stycznia ZUS wydaje emerytom mLegitymacje

Nadpłata. Czy można ubiegać się o zwrot pieniędzy?

Płatnicy, którzy w najbliższym  czasie dowiedzą się, że na ich koncie jest nadpłata, również mają dwie możliwości odebrania należności. Takie  osoby mogą złożyć do ZUS-u wniosek o natychmiastową wypłatę nadpłaty na numer rachunku bankowego przypisany do ich konta. Mogą jednak również zdecydować się na odebranie należności w ratach - przez pomniejszenie najbliższych składek.

Zobacz również: ZUS: Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | płatnik | PZU SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy