Kiedy ZUS wyśle PIT emerytom i rencistom za 2022 rok?

Druga połowa stycznia to tradycyjnie już czas, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę deklaracji PIT. Potrwa ona do końca lutego 2023 roku. Kto może liczyć na taką przesyłkę?

Już w połowie stycznia ZUS wyśle do podatników pierwsze deklaracje PIT
Już w połowie stycznia ZUS wyśle do podatników pierwsze deklaracje PIT123RF/PICSEL

W pierwszej kolejności deklarację PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu 2022 roku pobrali świadczenie z ZUS. Trafi ona także do osób, które skorzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub renty socjalnej.

Komu ZUS wyśle PIT w połowie stycznia? Ważne informacje

Deklarację PIT-11A Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle także do osób, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A. 

Deklarację PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Wszystkie osoby, którym ZUS wypłacił świadczenia będą miały dostęp do swojej deklaracji PIT na profilu na portalu PUE ZUS. Aby pobrać swoją deklarację, należy zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę "Świadczeniobiorca", "Formularze PIT". Deklarację PIT można następnie wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

Podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 roku od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.

Zobacz również:

Michał Szczygieł wyznał, czego nie akceptuje.Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas