Reklama

Reklama

Kiedy ZUS wyśle PIT emerytom i rencistom za 2022 rok?

Druga połowa stycznia to tradycyjnie już czas, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę deklaracji PIT. Potrwa ona do końca lutego 2023 roku. Kto może liczyć na taką przesyłkę?

W pierwszej kolejności deklarację PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu 2022 roku pobrali świadczenie z ZUS. Trafi ona także do osób, które skorzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub renty socjalnej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle także deklarację PIT-11A, czyli informację o dochodach dotyczącą osób, które pobrały inne niż wymienione wyżej świadczenia z ZUS takie jak zasiłki chorobowe i macierzyńskie. PIT ten dotyczy także osób, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS oraz tych, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem.

Komu ZUS wyśle PIT w połowie stycznia? Ważne informacje

Deklarację PIT-11A Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle także do osób, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A. 

Reklama

Deklarację PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Wszystkie osoby, którym ZUS wypłacił świadczenia będą miały dostęp do swojej deklaracji PIT na profilu na portalu PUE ZUS. Aby pobrać swoją deklarację, należy zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę "Świadczeniobiorca", "Formularze PIT". Deklarację PIT można następnie wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

Podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 roku od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. 

Zobacz również:

Niedługo mija termin na złożenie wniosku o 500 plus. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | deklaracje PIT | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy