Reklama

Reklama

ZUS zakończył wypłatę tej emerytury. Nie wszyscy otrzymali przelewy

Seniorzy, którzy jeszcze nie otrzymali „czternastki”, w tym roku już jej nie dostaną. Ostatni termin przelewów minął bowiem 20 września. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w oficjalnym komunikacie podsumował wypłaty. Gertruda Uścińska, prezes ZUS zaznaczyła, że dodatek łącznie otrzymało 7,2 milionów osób.

Zasady "czternastki". Ten dodatek nie należy się każdemu emerytowi

14. emerytura to dodatkowy zastrzyk gotówki dla seniorów. Pierwszy raz została wypłacona w 2021 roku. Chociaż początkowo rząd nie zapowiadał kontynuacji projektu, w  tym roku emeryci także otrzymali przelewy. "Czternastka" jednak nie objęła wszystkich świadczeniobiorców. Kto otrzymał dodatkowe wsparcie finansowe?

W przeciwieństwie do tak zwanej "trzynastki" nie każdy emeryt dostaje 14. emeryturę. Zasady przyznawania tego świadczenia są bowiem o wiele bardziej restrykcyjne. Główną przeszkodą jest kryterium dochodowe. Pełna wysokość jednorazowego świadczenia w tym roku trafiła jedynie do osób,  których miesięczny dochód nie przekracza 2900 zł brutto. Wszyscy pozostali świadczeniobiorcy otrzymali wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Zobacz również: Dwa dodatki dla emerytów. Aby je otrzymać, trzeba złożyć odpowiednie wnioski

Reklama

Zakończono wypłaty 14. emerytury. Czy w przyszłym roku "czternastka" wróci?

W tym roku "czternastki" wypłacane były w siedmiu terminach. Pierwsze przelewy z ZUS-u dotarły do świadczeniobiorców już pod koniec sierpnia. 20 września minął ostatni termin wypłat. To oznacza, że wszystkie zaplanowane przelewy zostały zrealizowane. Osoby, które nie otrzymały 14. emerytury, najprawdopodobniej z jakiegoś powodu nie kwalifikowały się do jednorazowego wsparcia.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w oficjalnym  komunikacie podsumowała wypłaty "czternastek". "Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 milionów osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę" - zaznaczyła prezes.

Wiele osób zastanawia się, czy "czternastka" zostanie wypłacona także w przyszłym roku. Rząd przyznaje, że nie wyklucza takiej możliwości, natomiast nie przewiduje, aby dodatek został określony jako "stały". 

Zobacz również: Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki w 2023 roku. Rząd szykuje niespodziankę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emeryci | świadczenie z ZUS | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy