Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki w 2023 roku. Rząd szykuje niespodziankę

Emeryci mogą powoli zacierać ręce. Jak donosi „Gazeta Wyborcza” rząd szykuje dla nich prawdziwą niespodziankę. W 2023 roku będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki.

W 2023 roku emeryci będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki
W 2023 roku emeryci będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki123RF/PICSEL

14. emerytura, zgodnie z zapowiedziami rządu, miała być jednorazowym świadczeniem, wypłaconym tylko w 2021 roku. Tymczasem "czternastka" pojawiła się po raz kolejny w 2022 roku, a jak donosi "Gazeta Wyborcza" zostanie wypłacona również w 2023 roku. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie szykuje dla emerytów rząd.

Dodatkowe świadczenia dla emerytów w 2023 roku

"Gazeta Wyborcza" donosi, iż jednym z głównych punktów, jaki znajduje się w programie PiS dla emerytów jest stale wypłacana 14. emerytura. Co więcej, jak zasugerował prezydent Andrzej Duda, w 2023 roku na konta emerytów wpłynie być może również 15. emerytura.

Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawianych
mówił prezydent.

Jak podaje rządowe źródło "Gazety Wyborczej", 15. emerytura miałaby zostać wypłacona jednorazowo, wyłącznie w 2023 roku.

Rekordowa waloryzacja emerytur

Co więcej, w 2023 roku emeryci mogą liczyć na wysoką waloryzację emerytur. Ta nie zależy jednak od woli rządu, a wskaźników ekonomicznych, w tym przede wszystkim inflacji. Przyjęta przed kilkoma dniami ustawa budżetowa na 2023 rok zakłada przyszłoroczną waloryzację emerytur na poziomie 13,8 proc. Będzie to jednocześnie najwyższa waloryzacja świadczeń w Polsce od 1999 roku.

Jak wylicza Business Insider, minimalne świadczenie wzrośnie o ponad 180 złotych i przekroczy 1,5 tys. złotych na rękę.

Jeśli chodzi natomiast o przeciętnie wypłacaną emeryturę, to podwyżka "na rękę" wyniesie prawie 400 zł. W tej chwili wynosi ona nieco ponad 2,8 tys. zł, ale w przyszłym roku będzie to już ponad 3,2 tys. zł
czytamy.
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 23: Maja SablewskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas