Wegańska skóra z kaktusa
Oto kolejna alternatywa dla materiałów wykonanych ze zwierząt czy szkodliwych dla środowiska tkanin syntetycznych. Meksykańska firma zaprezentowała skórę wykonaną z opuncji, jednego z najbardziej rozpowszechnionych w Meksyku kaktusów.
Skóra stworzona przez markę Desserto zadebiutowała na Międzynarodowych Targach Skórzanych Lineapelle 2019 w Mediolanie. Jej stoisko było najbardziej obleganą ekspozycją podczas tej imprezy.
Kaktusową skórę można wykorzystać w branży modowej, meblowej i motoryzacyjnej. Pionierzy tej technologii, Adrian Lopez Velarde i Marte Cazarez, pracowali nad nią przez dwa lata. Twierdzą, że materiał z opuncji jest trwały (jego żywotność oceniają na co najmniej 10 lat), elastyczny, co więcej, przepuszcza powietrze.
Przedsiębiorcy nie planują produkować z niej galanterii skórzanej, itd. tylko będą sprzedawać gotową do wykorzystania skórę innym firmom. Przy obecnej mocy produkcyjnej, są w stanie dostarczyć 500 tys. m materiału na miesiąc.
Opuncja - kaktus, który może przyczynić się ekologicznej rewolucji w branży mody, jest w Meksyku wszechobecny. Roślina nie wymaga podlewania, ani nawożenia.
W świecie mody zadomowił się już inny eko-materiał: wyprodukowany z liści ananasa pinatex. Jest ubocznym produktem ananasowych plonów. Do tej pory zbierano tylko owoce ananasów, a liście się marnowały i gniły w ziemi. Do wytworzenia jednego metra kwadratowego pinatexu potrzeba około 480 liści ananasa, przy czym jeden ananas ma około 30-40 takich liści. Skórę wegańską produkuje się też m.in. z winogron i korka.