Reklama

Reklama

Biografia "wielkiej szalonej"

Kim była Virginia Woolf? Jaka była? W jakim stopniu biografia może odpowiedzieć na te pytania?

"Virginia Woolf Quentina Bella" jest pierwszą biografią pisarki. Napisana przez jej siostrzeńca, stała się od razu dziełem klasycznym i podstawowym punktem odniesienia, a jej autor - bezspornym autorytetem w kwestiach dotyczących życia Virginii Woolf. To właśnie Bell stworzył obowiązujący niemal do dziś obraz "wielkiej szalonej".

Reklama

Pierwszy biograf Virginii Woolf znał nie tylko ją samą, ale wszystkich jej najbliższych i przyjaciół, niemal wszystkie osoby, które pojawiają się w biografii. Wyrósł w atmosferze Bloomsbury, a jego matka, starsza siostra Virginii, przez całe życie pisarki była osobą jej najbliższą i najważniejszą.

Pisząc biografię Virginii Woolf, Quentin Bell musiał zdawać sobie sprawę, że oto tworzy pierwszy publiczny, oficjalny wizerunek pisarki. Starał się być obiektywny, książka jest wolna od osobistego tonu, niewiele można w niej znaleźć jego własnych wspomnień.

Biografia Bella nie ma w sobie nic z rozgadanej, plotkarskiej, rodzinnej opowieści. Autor dążył do bezstronności, w książce prawie nie ma jego osobistych wspomnień o niezwykłej ciotce.

Bell pisał biografię niejako w "smudze cienia", który rzucała tragiczna śmierć Virginii Woolf w marcu 1941 roku, jak gdyby całe życie pisarki było zapowiedzią jej samobójstwa.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki. Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie

Dowiedz się więcej na temat: biografia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje