Reklama

Brzuszek na wadze

Chciałabyś zajść w ciążę, ale na myśl o monstrualnych rozmiarach, jakie mogłoby przybrać twoje ciało w ciągu 9 miesięcy, odechciewa ci się macierzyństwa.

Jesteś przerażona perspektywą utraty na zawsze swej smukłej sylwetki. Tak długo pracowałaś na to, aby wskazówka wagi oscylowała wokół 50 kilogramów. I teraz masz udawać, że dodatkowe 15 - 20 kilogramów nie ma dla ciebie znaczenia? I jeszcze te wielgachne ubrania, które teraz muszą zastąpić ci dopasowane, seksowne ciuszki...

To, że wiele kobiet ma w czasie ciąży, a niestety często również po niej, znacznie zdeformowaną figurę, wcale nie oznacza, że w twoim przypadku też tak musi być. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży, nie powinnaś przytyć więcej niż 10 - 12 kilogramów, które po porodzie możesz bardzo szybko "zgubić", zwłaszcza gdy będziesz karmić dziecko piersią. Ba, wiele kobiet właśnie "po dziecku" chudnie!

Trzeba sobie powiedzieć wprost - superszczupła sylwetka i ciąża to dwie wykluczające się sprawy! Oczekiwanie na dziecko to najbardziej nieodpowiedni moment na odchudzanie i drastyczne diety. Zapasy tłuszczu w organizmie przyszłej mamy odkładane są przecież nie bez powodu. Gromadzi ona w ten sposób energię, która pozwoli właściwie odżywiać dziecko.

Reklama

Przybieranie na wadze trzeba jednak stale kontrolować. Nie może być ono zbyt gwałtowne i zbyt duże. Lekarze zalecają, aby kobiety w II i III trymestrze ciąży zwiększyły kaloryczność diety średnio o 300 kcal na dobę. W pierwszym trymestrze ciąży trzeba dostarczać organizmowi ok. 2000 - 2200 kalorii dziennie, w drugim i trzecim - odpowiednio 2300 i 2500 kcal. Powiększony brzuch staje się widoczny zwykle koło czwartego miesiąca. W ósmym miesiącu następuje największy przyrost masy w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Przed porodem niektóre kobiety chudną ok. 1 kilograma.

Z tym wszystkim co trzeba dźwigać w brzuchu, trudno spodziewać się, że będziemy poruszać się lekko jak motyle. Starajmy się jednak nie popadać w skrajność i zamieniać w wielkie, sapiące monstrum. Koniecznie pamiętajmy o prawidłowym jadłospisie. Jeść nie za dwoje, lecz dla dwojga - tę zasadę trzeba sobie wziąć do serca, choćby cała rodzina nie pozwoliła ci w ogóle wstawać od stołu.

Nadmierne przybieranie na wadze nie służy ani mamie, ani dziecku. Zbyt dużo dodatkowych kilogramów nie ułatwi ci też porodu, a potem będzie wymagało od ciebie więcej wysiłku w powracaniu do formy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama