Reklama

Reklama

Co pomoże dziecku oswoić lęk?

To, czy maluch pokona swój strach - zależy w ogromnej mierze od ciebie. Pomogą ci w tym pewne sprawdzone sposoby.

1. Ukochana przytulanka.

Pluszowy miś może być świetnym obrońcą przed nocnymi potworami, które czyhają w kątach pokoju. Taki "przyjaciel" doda malcowi odwagi, a smyk będzie go traktować jak talizman szczęścia. 2. Zabawa w chowanego.

To dobra propozycja dla starszych maluchów. Zaaferowany grą smyk może zrobić rzeczy, których zwykle się obawia: odważnie wejdzie tam, gdzie boi się wejść (np. do łazienki) czy dotknie czegoś, co go przeraża (np. szeleszczących przedmiotów).

Reklama

3. Znajome otoczenie.

Staraj się nie zmieniać zbyt często osób i miejsc, w których przebywa twoja pociecha, podczas gdy ciebie nie ma w pobliżu. Maluch jest spokojniejszy przy osobach, które zna i którym może zaufać. 4.TV pod kontrolą.

Zwracaj uwagę na to, co ogląda twoje dziecko. Filmy, w których jest przemoc, codzienne wiadomości czy inne programy, które nie są przeznaczone dla najmłodszych - działają na ich podświadomość i mogą potęgować uczucie strachu.

5. Więcej samodzielności.

Te maluszki, które są wychowywane pod kloszem boją się częściej niż ich rówieśnicy. Dlatego nie chroń swojego skarba na każdym kroku. Malec uczy się na błędach i pokonywaniu strachu. Bądź obok, wspieraj smyka, dodawaj mu odwagi, ale nie wyręczaj we wszystkim.

6. Wsparcie psychologa.

Jeżeli strach przed daną sytuacją, rzeczą lub osobą utrzymuje się dłużej i nie znika wraz z rozwojem twojego skarba - skonsultuj się z psychologiem dziecięcym. Silny lęk może przerodzić się w fobię, która w dorosłym życiu utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje