Reklama

Reklama

Coraz trudniej oszczędzać

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat systematycznie pogarszały się oceny Polaków na temat własnych możliwości oszczędzania. Wg danych ośrodka badawczego Ipsos, 81 proc. Polaków uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie uda im się odłożyć pieniędzy.

W 1999 roku odsetek ten wynosił 69 proc. i do 2002 systematycznie rósł, choć w 2003 nie uległ zmianie w stosunku do roku 2002 i wyniósł 81 proc.

Mimo, iż pogarsza się ocena własnych możliwości odkładania pieniędzy, nie zmieniają się poglądy Polaków na temat tego, czy warto odkładać pieniądze. Na te poglądy wydają się więc nie mieć wpływu ani spadające stopy procentowe ani opodatkowanie oszczędności. Niezmiennie od 1999 roku połowa Polaków jest zdania, iż pieniądze odkładać warto.

81 proc. badanych zadeklarowało, że nie posiada żadnych oszczędności. Pięć lat temu żadnych oszczędności nie posiadało 69 proc. Polaków. W ciągu ostatnich pięciu lat odsetek osób posiadających jakiekolwiek oszczędności systematycznie spadał zmniejszając się o łącznie o 10 punktów procentowych. Przeliczając wartości procentowe na liczby bezwzględne oznacza to, że w ciągu tych pięciu lat około 3 milionów Polaków zużyło swoje rezerwy finansowe.

Reklama

Warto przy tym zauważyć, że swoje oszczędności zużyły przede wszystkim osoby, które ich miały najmniej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje