Reklama

Reklama

Dobre podpowiedzi

Dostałaś korzystny kredyt, ale to nie znaczy, że powinnaś stracić czujność. Oto, co warto wiedzieć, by spłaty rat były łatwiejsze.

- Uważaj na karty kredytowe. Korzystaj z bezodsetkowego okresu, ale ustal z bankiem, że będzie automatycznie spłacał twoje zadłużenie na karcie. W miarę możliwości staraj się mieć karty spłacone.

Reklama

- Jeśli masz kilka kredytów, spróbuj wziąć jeden konsolidacyjny. Taki, którego rata będzie niższa niż suma poprzednich.

- Nawet jeśli nie masz żadnych oszczędności, za to wieloletni kredyt na mieszkanie, nie znaczy to, że nie możesz inwestować. Zamień go na kredyt hipoteczny w innym banku, dobierając gotówkę. Pożyczka będzie korzystnie oprocentowana - tak jak kredyt mieszkaniowy, bo zabezpieczeniem jest twoje mieszkanie. Pieniądze, które uzyskasz w taki sposób, możesz dobrze ulokować.

- Podpisując umowę kredytową, spytaj o koszt przewalutowania. Pamiętaj, że nawet jeśli wzięłaś kredyt we frankach szwajcarskich albo złotówkach, nie jesteś skazana na tę walutę. Możesz kredyt przewalutować w korzystnym momencie. Z franków na złotówki, gdy jest mocna. I odwrotnie - zrezygnuj ze złotówek, gdy kurs franka jest wysoki.

- Uważaj na instytucje, które udzielają pożyczek i kredytów, ale nie są bankami. Zwykle oferują niezbyt korzystne oprocentowanie albo w umowie mają sprytnie ukryte dodatkowe koszty. Jeśli sądzisz, że padłaś ofiarą takiej instytucji, zgłoś się do Komisji Nadzoru Finansowego.

Dowiedz się więcej na temat: karty | kredyt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje