Reklama

Reklama

Europejska wojna o ser feta

Rozgorzała europejska wojna o biały owczy ser, czyli fetę. Francuzi produkują ponad tysiąc różnych odmian serów i bronią każdego z nich jak oka w głowie.

Kilka tysięcy rolników wyległo na ulice Millau w południowej Francji, żeby protestować przeciwko niedawnej decyzji Komisji Europejskiej. Chce ona przyznać za 5 lat wyłączność na używanie nazwy feta Grekom.

Reklama

Nadsekwańscy eksperci podkreślają, że już od blisko stu lat francuscy rolnicy robią fetę równie dobrze, jak Grecy.

"Dajcie nam żyć" - skandowali demonstrujący hodowcy owiec w Millau, którzy produkują rocznie aż 12 tysięcy ton fety. Obawiają się oni, że jeżeli używanie tej sławnej nazwy zostanie we Francji zakazane, to znajdą się oni w trudnej sytuacji finansowej.

Minister rolnictwa obiecał im jednak, że Paryż odwoła się od decyzji Brukseli do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zasugerował, że już wkrótce będą wspólnie "fetować" zwycięstwo.

Jednak zdaniem wielu zagranicznych komentatorów stanowisko Francji jest mało logiczne, bo zakazuje ona producentom z innych krajów używania tak tradycyjnie francuskich nazw jak na przykład szampan czy koniak, ale jednocześnie chce przywłaszczyć sobie sławną grecką fetę.

Dowiedz się więcej na temat: feta | wojna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje