Reklama

Kalejdoskop kształtów i kolorów

Makaron to jedno z naszych ulubionych dań - szybki i łatwy w przygotowaniu, daje jednocześnie duże pole do popisu, stanowiąc bazę do wielu różnorodnych potraw.

Przeciętny Włoch zjada ok. 30 kg makaronu rocznie, Polak ok. 3 kg. A przecież odpowiednio przyrządzony jest jednym z najzdrowszych i najsmaczniejszych dań. Jego podstawowa wersja wytwarzana jest z mąki i wody, po dodaniu jaj uzyskujemy makaron jajeczny. Jego skład można wzbogacić wieloma innymi składnikami, otrzymując w ten sposób makarony o różnych smakach i kolorach.

Rodzaje makaronów

Gotowy makaron to jeden z najczęściej kupowanych produktów spożywczych, a bogactwo makaronów oraz przepisów na dania z ich wykorzystaniem jest ogromne. Oto najpopularniejsze w Polsce, nietypowe rodzaje makaronów:

Reklama

- alfabeti - średniej wielkości makaron w kształcie liter; idealne do zup, uwielbiane przez dzieci;

- bucattini - długi, nieco grubszy niż spaghetti, nadaje się do sosów;

- conchiglione - małe muszelki nadają się do zup, zapiekanek i sosów;

- łazanki - niezbyt duże kwadraty do zup i dania łazanki;

- risi - makaron w kształcie ryżu do zup;

- makaron sojowy - nitki najczęściej wykonane z fasoli mung, nie wymaga gotowania, nitki wystarczy zalać wrzątkiem przed podaniem; wykorzystywany w daniach kuchni Dalekiego Wschodu.

W kolorach tęczy

Najczęściej na naszych stołach gości zwykły makaron jajeczny, ale na szczególne okazje możemy wykorzystać makarony barwione i smakowe. Takie makarony można zaserwować także dziecku - niejadkowi, który zaintrygowany kolorowymi kluskami z pewnością zje je ze smakiem. To także alternatywa dla tych, którym znudził się tradycyjnie wyglądający makaron.

Kolorowy makaron można kupić oczywiście w sklepie, ale równie dobrze można go przygotować w domu, dodając do tradycyjnie robionego ciasta wywary z warzyw lub ziół. Oto kilka propozycji przygotowania barwionych makaronów:

- makaron zielony - do ciasta dodajemy zmiksowany szpinak, bazylię lub wodę z zielonymi wodorostami;

- makaron czarny - z dodatkiem sepii lub atramentu z kałamarnicy;

- makaron brązowy - z dodatkiem sosu sojowego lub karmelu;

- czerwony makaron - to efekt dodania papryki, soku z buraków lub suszonych pomidorów;

- makaron brunatny z mąki z pełnego przemiału;

- przezroczysty - chiński makaron, który wchłania smak i zapach sosów, z którymi jest serwowany.

Barwione makarony nabierają także smaku dodanych do nich składników barwiących, o czym warto pamiętać, dobierając odpowiedni sos. Paprykowy makaron ma ostry smak, zielony z dodatkiem szpinaku - łagodny.

Makarony kolorowe można oczywiście łączyć, tworząc barwne kompozycje na talerzu.

Makaron nie tylko z mąki

Zamiast zwykłej mąki do przygotowania makaronu można użyć mąki z kasztanów jadalnych oraz kukurydzianej. Ten ostatni składnik zalecany jest w diecie niskobiałkowej oraz u osób z chorobami nerek lub wątroby.

Makaron przezroczysty najczęściej produkowany jest ze skrobi fasoli mung, skrobi ziemniaczanej lub batatów.

Wymyślając dania przygotowane z makaronu warto kierować się radą brytyjskiego kucharza, autora programów i książek kulinarnych Jamiego Olivera. Uważa on, że "wyważanie smaków i konsystencji (makaronów) jest trochę jak ubieranie się zależnie od pogody: w słoneczny dzień wolisz cienką kurtkę i lżejsze, delikatne owoce morza lub coś cukiniowo- cytrynowego w charakterze nadzienia; gdy robi się zimno, wolisz grubszą kurtkę i cięższe farsze o bardziej zdecydowanym charakterze. (...) Jedyne, co się liczy, to żeby smak był odpowiedni i żebyś cieszył się tym, co jesz".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy