Kobiety trzymające władzę

W maju do grona kobiet głów państwa dołączy kolejna pani - prezydent Kostaryki. Kim są kobiety, które zostały wybrane na tak prestiżowy urząd?

Dalia Grybauskaite
AFP

Dalia Grybauskaite - jest prezydentem Litwy od lipca 2009 roku.

Ma czarny pas w karate i opinię litewskiej "żelaznej damy".
Jest córką sprzedawczyni i elektryka, a pracę zawodową podjęła już w wieku 19 lat. Jednocześnie rozpoczęła studia ekonomiczne w Leningradzie. Jak sama twierdzi, nie zaliczała się do wzorowych studentów, ale bardzo lubiła historię, geografię i fizykę. Z pasją uprawiała też koszykówkę.

Zanim została pierwszą kobietą piastującą na Litwie urząd prezydenta, była, między innymi, wiceministrem do spraw zagranicznych, ministrem finansów i komisarzem europejskim.

Dalia Grybauskaite mówi po litewsku, angielsku, rosyjsku, francusku i po polsku.

Cristina Fernandez de Kirchner

Cristina Fernandez de Kirchner - prezydent Argentyny od października 2007 roku.

Chociaż Cristinie nie brakuje stanowczości, zamiast "żelazną damą" Argentyńczycy nazywają ją "Lady Botox". Inne przydomki to "Królowa Cristina" oraz "Imelda". Wszystko dlatego, że pani prezydent jest znana nie tylko z racji swojej działalności politycznej, ale też z zamiłowania do mody i operacji plastycznych.

Dbałość o urodę może jednak mieć kluczowe znaczenie w argentyńskiej polityce - w końcu główną rywalką Cristiny w wyborach prezydenckich była Elisa Carrio - była Miss Argentyny.

Niezaprzeczalnym atutem Cristiny był też mąż - cieszący się dużym poparciem prezydent Argentyny w latach 2003 - 2007.

"Lady Botox" startowała więc z dogodnej pozycji pierwszej damy, ale nie można powiedzieć, że wygraną zawdzięcza wyłącznie mężowi. Cristina Fernandez de Kirchner ukończyła prawo oraz nauki społeczne, a w działalność polityczną jest zaangażowana od lat siedemdziesiątych. Zanim została prezydentem zasiadała w senacie.

Pratibha Patil

Pratibha Patil - jest prezydentem Indii od 2007 roku.

Z wykształcenia jest prawniczką i zanim zainteresowała się polityką, pracowała jako pracownik socjalny oraz adwokat.

Patil działała między innymi na rzecz rozwoju edukacji i kobiecej przedsiębiorczości, a jako gubernator sprzeciwiła się ustawie naruszającej wolność wypowiedzi i wyznania. W rodzinnym stanie Maharashtra piastowała wiele stanowisk ministerialnych. W młodości odnosiła spore sukcesy w... tenisie stołowym.

Michelle Bachelet

Verónica Michelle Bachelet Jeria - prezydent Chile od marca 2006 roku.

Już w szkole była bardzo aktywna: przewodnicząca klasy, członkini chóru i drużyny siatkarskiej, należała również do grupy teatralnej i zespołu muzycznego Las Clap Clap. Pod wpływem rodziny rozpoczęła studia medyczne - ją samą bardziej interesowały ekonomia i socjologia.

W okresie rządów generała Pinocheta rodzina Michelle Bachelet była prześladowana. Jej ojciec zmarł po miesiącach tortur, a Michelle wraz z matką wyemigrowały.

Michelle Bachelet kontynuowała studia medyczne w NRD, a po powrocie do kraju uzupełniła swoje wykształcenie o studia z zakresu strategii wojskowej. Zanim została prezydentem, była między innymi ministrem zdrowia i ministrem obrony narodowej.

Michelle Bachelet jest matką trójki dzieci. Mówi po hiszpańsku, angielsku, niemiecku, portugalsku i francusku. W 2009 roku magazyn Forbes umieścił ją na 22 miejscu na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata.

Ellen Johnson Sirleaf

Ellen Johnson Sirleaf - prezydent Liberii od stycznia 2006.

Ta absolwentka Harvardu jest pierwszą kobietą prezydentem w Afryce. Ellen stanęła przed wyjątkowo trudnym zadaniem - objęła prezydenturę w kraju zniszczonym wojną i pogrążonym w ekonomicznym chaosie. Okazała się właściwą osobą na właściwym miejscu. Doświadczenia Ellen uczyniły z niej prawdziwą "żelazną damę". Chociaż w jej życiu nie brakowało trudności, wszystko osiągnęła sama: była więziona z powodów politycznych, wydano na nią wyrok śmierci, doznała też przemocy domowej, a jednak zdobyła wykształcenie i zrobiła karierę w wielkich bankach. Ma czterech synów, ale nie zajmuje się niańczeniem wnuków. W wieku 68 lat została prezydentem kraju.

Gloria Arroyo

Gloria Arroyo - prezydent Filipin od 2001 roku.

Gloria Arroyo nie przecierała szlaków. Jest drugą kobietą prezydentem w historii Filipin, jest też drugim prezydentem w historii... swojej rodziny. Jej ojciec Diosdado Macapagal piastował ten urząd w latach 60. ubiegłego wieku. Gloria Arroyo jest profesorem ekonomii. Mówi płynnie po angielsku, hiszpańsku, w języku Tagalog, Ilokano i kilku innych filipińskich językach.

W rankingu najbardziej wpływowych kobiet Forbesa w roku 2009 uplasowała się na 44 pozycji.

Tarja Halonen

Tarja Kaarina Halonen - prezydent Finlandii od 2000 roku.

Prezydent, z którego zadowolone jest 93 proc. społeczeństwa? To nie fikcja, to wynik jaki uzyskała Tarja Halonen, prawdziwy "prezydent wszystkich Finów". Chociaż nie raz dawała dowody odwagi i zdecydowania, nie jest nazywana, jak wiele innych kobiet w polityce, "żelazną damą", a "mamą muminka".

Chociaż nie jest lesbijką, była przewodniczącą fińskiego stowarzyszenia gejów i lesbijek SETA. Za mąż wyszła dopiero jako pani prezydent. Nawet podczas kampanii nie widziała potrzeby legalizacji swojego, trwającego od wielu lat, związku. Świadkami na ślubie pani prezydent i jej partnera były dzieci nowożeńców z poprzednich związków.

Z wykształcenia jest prawniczką. Interesuje się historią, teatrem i pływaniem. Ma dwa koty i żółwia. Mówi po fińsku, angielsku, szwedzku uczy się także estońskiego.

Zanim została prezydentem była między innymi ministrem spraw społecznych i zdrowia, ministrem ds. współpracy pomiędzy państwami nordyckimi, ministrem sprawiedliwości, ministrem spraw zagranicznych.

Mary McAleese

Mary McAleese - prezydent Irlandii od 1997 roku.

W Irlandii kobieta prezydent nie jest żadną nowością. Mary McAleese zastąpiła na tym stanowisku inną panią - Mary Robinson. Irlandzka "Dama w czerwieni" została wybrana w 1997, a później po raz drugi w 2004 roku.

Jest profesorem prawa karnego, przez 10 lat pracowała też jako dziennikarka i prezenterka.

Działała na rzecz zniesienia zakazu homoseksualizmu w Irlandii. Teraz stara się podejmować działania na rzecz porozumienia katolików i protestantów, czasami budząc kontrowersje. Jest mężatką ma troje dzieci.

Doris Leuthard

Doris Leuthard - jest prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej na rok 2010.

Ma za sobą studia prawnicze (pracowała jako adwokat), a jej hobby to uprawa ogrodu.

Zanim objęła urząd prezydenta (jako trzecia kobieta w historii Szwajcarii), była między innymi ministrem gospodarki i wiceprezydentem.

Jej kadencja potrwa zaledwie rok.

Laura Chinchilla

Laura Chinchilla Miranda - w lutym tego roku wygrała wybory prezydenckie w Kostaryce. Urząd obejmie w maju.

Jest absolwentką nauk politycznych. Pracowała w wielu organizacjach międzynarodowych i fundacjach, jest też autorką licznych książek dotyczących wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa narodowego.

Jest przeciwniczką prawa do aborcji i małżeństw jednopłciowych.

Zanim wygrała wybory była już między innymi ministrem bezpieczeństwa publicznego i wiceprezydentem.

Izabela Grelowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas