Żarłoczne mięczaki plądrują ogród? Weź z szafki i rozsyp na działce: ominą rabaty
Trudno złapać je na gorącym uczynku, choć są zaliczane do najwolniejszych stworzeń świata. Choć pośpiech nie jest ich cechą charakterystyczną, to mogą szybko ogołocić grządki i rabaty z naszych roślin. Mowa oczywiście o ślimakach i pomrowach, które w wilgotne dni szczególnie wyruszają na żer. Co trzeba zrobić, aby je powstrzymać? Sprawdźmy, jak pozbyć się ślimaków i pomrowów w ogrodzie.

Mięczaki? Wcale nie! Ogród rujnują na potęgę
Jeśli myślimy, że ślimaki to sympatyczne stworzenia, to jesteśmy w grubym błędzie. Owszem, mogą być dla niektórych całkiem urocze, ale niewiele trzeba, aby zainteresował się naszym ogrodem, a szczególnie roślinami na nim zgromadzonymi. Żarłoczne mięczaki lubują się nie tylko w młodych liściach, ale mogą zjadać również owoce, warzywa oraz nawet całe pędy roślin. Niestety, walka ze ślimakami nie jest łatwa. Często żerują w nocy, skrzętnie się chowają przed ludzkim okiem i błyskawicznie się mnożą.
Pozbądź się kryjówek ślimaków

Zanim sięgniemy po sposoby, dzięki którym pozbędziemy się ślimaków, trzeba najpierw utrudnić im zagnieżdżanie się w pobliżu rabat i grządek. Przede wszystkim szkodniki wybierają ustronne i zacienione miejsca. Kępy liści, stosy drewna, zgromadzone gałęzie - to tylko najczęstsze miejsca, gdzie czają się ślimaki. Ponadto lubują się w zakamarkach, szczelinach oraz wszędzie tam, gdzie jest ciemno i wilgotno.
Ślimaki mogą chować się również pod zgromadzonymi na uboczu materiałami budowlanymi, np. pod deskami, kamieniami czy cegłami. Jeśli nie planujemy prac remontowych w najbliższym czasie, to czas się ich pozbyć.
Stwórz barierę przeciwko ślimakom

Jeśli chcemy, aby ślimaki nie interesowały naszymi uprawami, trzeba działać zapobiegawczo. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne sposoby, które nie będą ingerowały w nasze rośliny. Co warto mieć na uwadze?
Jak pozbyć się ślimaków w naturalny sposób? Sięgnij po:
- fusy kawy,
- skorupki jajek,
- piasek wymieszany ze żwirem,
- popiół,
- trociny,
- cynamon.
Wystarczy jeden z powyższych materiałów rozsypać dookoła grządki w taki sposób, aby stworzyć zaporę. Ślimaki zniechęcone fakturą albo zapachem mogą skutecznie odpuścić wtargnięcia na naszą rabatę.
Siła zapachu. To odstrasza ślimaki

Co jeszcze można zrobić, aby ślimaki nie plądrowały naszego ogrodu? Wystarczy sięgnąć po rośliny, za którymi mięczaki nie przepadają. Żurawka, ciemiernik, krwawnik, rudbekia, rozplenica japońska, jeżówka purpurowa, tawułka, turzyca, bodziszek - oto część roślin, które wydzielają dla ludzi przyjemny zapach, ale niekoniecznie miły dla ślimaków. Jeśli chcemy, aby zwierzęta nie niszczyły naszych upraw, to warto zaprosić te dekoracyjne rośliny do ogrodu. Można stworzyć z nich rabaty albo po prostu posadzić dookoła grządek z uprawianymi warzywami, by mieć pewność, że ślimaki się nie prześlizną.
Pułapki na ślimaki. One też działają
Zmasowany atak ślimaków na naszą działkę stał się faktem? Można również przygotować pułapki, w które wyłapiemy żarłoczne mięczaki. Wystarczą puszki albo wysokie pojemniki, które wkopujemy do ziemi (ich rant musi być na poziomie gleby). Wnętrze uzupełniamy płynem, który zachęci ślimaki na żer. Może być to złoty trunek, ale też mleko lub kefir. Jeśli wystawimy takie zasadzki, to możemy być pewni, że ślimaki wpadną w pułapkę bez wyjścia, a następnie możemy wynieść szkodniki daleko poza działkę.