Reklama

Reklama

Kogo kochają rodzice

Rodzice decydujący się na posiadanie większej liczby dzieci są przekonani, że wszystkie swoje pociechy będą traktować jednakowo.

Najczęściej starają się to robić, mimo to niekiedy zdarza się, że jedno z dzieci bywa wyróżniane. Panuje pogląd, że ojcowie faworyzują córki, zaś matki - synów. Rodzice najczęściej nie przyznają się do wyróżniania któregoś z dzieci, choć trudno tego faktu nie zauważyć.

Reklama

Ulubieniec mamusi

Przyczyny, dla których dziecko staje się faworytem rodziców są różne. Ulubienicą bywa jedyna dziewczynka, która urodziła się po kilku chłopcach, lub upragniony syn wśród córek. Czasem silniejszymi uczuciami darzy się dziecko, które we wczesnym dzieciństwie poważnie chorowało lub jest najmłodsze w rodzinie. Większą sympatię rodziców może zyskać ta z pociech, która wyróżnia się spośród rodzeństwa urodą czy uzdolnieniami. Niektóre dzieci są bardziej otwarte, chętniej nawiązują kontakty, okazują rodzicom (lub jednemu z rodziców) więcej czułości, niż pozostałe. Trudno dziwić się matce, że mniej lub bardziej świadomie wyróżnia słodkiego malucha, który rzuca się jej na szyję i zasypując pocałunkami zapewnia, że kocha ją najbardziej na świecie.

Łatwo rozpoznać, które z dzieci jest faworytem rodziców. Na ogół bywa traktowane jak udzielne książątko - każda jego zachcianka jest natychmiast spełniana, każdy zły humor dezorganizuje życie rodziny. Rodzeństwo musi schodzić mu z drogi, w przeciwnym wypadku narazi się na gniew rodziców. Ulubieńcowi wolno wszystko, pozwala sobie na wybryki, za które inne z dzieci zostałoby surowo ukarane. Jeżeli nawet jedno z rodziców próbuje udzielić mu reprymendy, drugie natychmiast występuje w jego obronie. Solidarnie karane są natomiast pozostałe pociechy.

Dla faworyta rodzice mają zawsze czas, cieszą się z każdego jego powiedzonka, chwalą go, stale podkreślają jego wyjątkowość. Osiągnięcia rodzeństwa traktowane bywają ze znacznie mniejszym entuzjazmem lub zupełnie pomijane. Pupilek dostaje bardziej atrakcyjne prezenty, większy kawałek ciasta czy większą porcję deseru, zdarza się nawet, że deser na oczach innych dzieci odstępuje mu jedno z rodziców.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | rodzeństwo | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje