Reklama

Reklama

Konkurs: "Koszmar rozumu"

"Koszmar rozumu" - biografia Franza Kafki autorstwa Ernsta Pawela odkrywa nieznane fakty z życia pisarza, nie ujęte w jego pierwszej biografii. Weź udział w konkursie i wygraj książkę.

W drugiej połowie XX w. odnaleziono wiele materiałów dotyczących Franza Kafki, których Max Brod, pierwszy biograf pisarza albo nie uwzględnił albo nie znał.

Reklama

"Ernstowi Pawelowi udało się osadzić Kafkę w jego czasie i sportretować człowieka, którego życie było dużo bardziej poruszające, niż powstałe wokół niego legendy. 'Koszmar rozumu' stanowi kronikę życia pisarza, ale jednocześnie jest portretem jego środowiska. Praga zamożnych Żydów, intelektualny ferment w Europie Środkowej przed pierwszą wojna światową, imponujące Austro-Węgry i ich upadek - wszystko to zostało wplecione w opowieść Pawela.

'Koszmar rozumu' korzysta z informacji psychologicznych, ale nie jest od nich uzależniony. Pawel stara się wyjść poza legendę Kafki - bezbronnego, znerwicowanego urzędnika. Opisuje Kafkę jako człowieka, który sprawnie poruszał się w konkretnym świecie; był niezwykle cenionym pracownikiem swojej firmy. Autor niczego nie osądza po pozorach, jego omówienie tak trudnych spraw jak judaizm Kafki, jego relacje z rodzicami, burzliwe stosunki z Felicją Bauer, czy romans z Mileną Jesenską są odkrywcze i pasjonujące" - napisano we wstępie do książki.

Przeczytaj fragmenty, weź udział w konkursie

Dowiedz się więcej na temat: konkurs

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje