Reklama

Reklama

Najbardziej wyczekiwany gość

Któż z nas nie zna, zawsze miłego, uśmiechniętego staruszka w czerwonym stroju z siwą brodą i workiem pełnym prezentów, zarzuconym przez plecy. To św. Mikołaj, na niego czekają wszystkie dzieci.

Mikołaj to postać historyczna
Jak głoszą podania św. Mikołaj był biskupem Miry, znajdującej się na terenie dzisiejszej Turcji. Tam też się urodził w 3. wieku naszej ery. Był znany ze swojego miłosiernego podejścia do ludzi i z ogromnej pobożności. Nikomu nie żałował dobrych uczynków, ale także swoich dóbr materialnych, które otrzymał w spadku po rodzicach.

Reklama

Z jego postacią związanych jest wiele historii, które stawiają ukazują go, jako człowieka przepełnionego dobrocią i współczuciem dla biednych, chorych i potrzebujących. Nie bez znaczenia jest też data najczęściej obchodzonego dnia św. Mikołaja, czyli dzień 6 grudnia. W tym dniu ponoć św. Mikołaj zmarł. Trudno się dziwić, że postać człowieka bezinteresownego i chcącego pomagać wielu ludziom, do dnia dzisiaj, choć nie zawsze pod nazwą św. Mikołaja stała się wzorcem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.

Skąd się wziął czerwony strój?

Jak widać Mikołaj, jakiego znamy dzisiaj nie zawsze chadzał w czerwonym płaszczu, czerwonej czapce i z workiem na plecach. Skąd w takim razie pomysł na stworzenie takiego obrazu tego sympatycznego staruszka? Choć nie jest to fakt historyczny, wieść niesie, że charakterystyczna postać Mikołaja została zaprojektowana w latach trzydziestych XX wieku przez pewnego artystę na zlecenie. Zlecającym był najpopularniejszy chyba dzisiaj koncern Coca - Cola, a wtedy istniejący na amerykańskim rynku już trzydzieści parę lat. I tak od tamtego czasu, postać Mikołaja, jakiego znamy współcześnie rozpowszechniła się na całym świecie.

Nie wszędzie taki sam

Św. Mikołaj nie wszędzie ma swoje święto w dzień 6 grudnia. I choć jego imię nie jest obce w większości krajów, jednak w niektórych Mikołaj ma on swoje odpowiedniki. Są to jego koledzy "po fachu", którzy w swoich krajach są równie niecierpliwie wyczekiwani przez wszystkie dzieci.

• W Polsce, tradycyjny Św. Mikołaj to postać starca z siwą brodą, siwymi włosami, który na głowie ma czapkę biskupią, a w ręce dzierży pastorał, którym się podpiera. Jest ubrany w długie czerwone lub złote szaty. W ręce dźwiga wór z prezentami. Niegrzecznym dzieciom przynosi rózgę. Jednak taki wizerunek Mikołaja, spotykany jest aktualnie bardzo rzadko.

Popularna zamerykanizowana postać św. Mikołaja w czerwonym płaszczu przepasanym sznurem, czerwonej czapce z białym pomponem, siwą krętą brodą i takimi samymi włosami, dużym grubiutkim brzuchem i workiem przerzuconym na plecy, jeżdżącym wozem zaprzężonym w renifery, już chyba na stałe wryła się w naszą kulturę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje