Reklama

Reklama

Nareszcie książki w internecie!

Najcenniejsze i najtrudniej dostępne zbiory Biblioteki Narodowej znajdą się w internecie. Już za tydzień odbędzie się oficjalna inauguracja projektu Polska Biblioteka Internetowa.

Bez wychodzenia z domu będzie można przejrzeć i przeczytać wszystko - od starodruków przez podręczniki, czasopisma, książki dla niewidomych, rękopisy muzyczne, grafiki po fotografie.

Reklama

Na początku zawartość biblioteki będzie co prawda skromna, jednak w ciągu następnych kilku lat KBN, który finansuje projekt zapewnia, że zeskanuje kilkadziesiąt tysięcy książek ze wszystkich placówek. Docelowo w internecie znajdzie się kilkaset tysięcy pozycji.

KBN szacuje, że wszystkie dzieła znajdą się w internecie za 6 lat, ale wiele z nich trafi do sieci już za kilka miesięcy.

Internetowa biblioteka będzie udostępniać książki w różnych formach. Starodruki zostaną oczywiście zeskanowane, a nowsze pozycje przybiorą jedynie formę tekstową.

Za korzystanie z wirtualnej biblioteki nie trzeba będzie płacić, a przynajmniej nie za większość zbiorów. Czasem odpłatność będzie konieczna w przypadku nowszych pozycji ze względu na prawa autorskie.

Dowiedz się więcej na temat: Biblioteka | Biblioteki | książki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje