Reklama

Reklama

Naucz się zdrowego egoizmu

Chciałabyś uchylić nieba wszystkim, których kochasz. Dbasz o nich, troszczysz się i martwisz. A co z tobą? Czy potrafisz dbać też o siebie?

Pamiętasz, jak byłaś małą dziewczynką? Kiedy zaczęłaś akcentować swoje własne "ja"? Mówiłaś: "Nie chcę", "Nie pójdę".

Reklama

Tupałaś, krzyczałaś, płakałaś i ponad wszystko chciałaś postawić na swoim. Wtedy mama mówiła: "Nie lubię, kiedy tak się zachowujesz", "Nie będę cię zmuszać, ale jeszcze pożałujesz". A gdy dziecko sąsiadów w piaskownicy chciało pobawić się akurat tym wiaderkiem, którego używałaś? Stwierdzała: "Nie bądź egoistką. Możesz pobawić się czymś innym". To były pierwsze lekcje, które nauczyły cię... braku egoizmu. Niestety także tego zdrowego. Dowiedziałaś się, że powinnaś poświęcić to czego ty chcesz na rzecz tego, czego chce ktoś inny. Potem wpajano ci to jeszcze wiele razy, aż w końcu zakodowałaś, że potrzeby innych są ważniejsze niż twoje.

Oczywiście mama chciała dobrze, przecież ją też tak wychowano. Ile razy jako nastolatka słyszałaś, że jesteś taka niewdzięczna, a ona tak się dla ciebie poświęciła. Kiedy rodzice się sprzeczali, twoja rodzicielka wypominała ojcu: "Ja tyle dla ciebie robię, a ty...?".

Mimo że wtedy cię to tak bardzo denerwowało, podświadomie powtarzasz ten schemat. Ile razy zdarzało ci się mówić "tak", a potem miałaś do samej siebie pretensje? Godziłaś się na coś, na co nie miałaś ochoty, dla świętego spokoju albo z obawy, często nieuświadomionej, że kogoś skrzywdzisz swoim "nie". Mimo że jesteś dorosła, od lat słyszysz w głowie głos mamy, która mówi, że nie wolno być egoistką. I zaraz rugasz samą siebie. "No przecież jestem dorosła. Zrobię, co uważam za słuszne. Nie będę taka jak ona". Ale mała dziewczynka w tobie podpowiada, że przecież nie chcesz być zła. A egoizm kojarzy ci się z czymś negatywnym. Tak cię wychowano. Tak wychowano nas wszystkie! Na matki Polki, zbawicielki świata, które powinny zapomnieć o własnych potrzebach, marzeniach i poświęcać się całe życie. Najważniejsze jest przecież dobro rodziny. Tylko czy to koniecznie musi być twoim kosztem? Czy aby na pewno poświęcanie się daje ci szczęście? Jeśli tak, to wszystko w porządku i nie ma sensu nic zmieniać. Ale jeśli nie czujesz się z tym do końca dobrze, to wiedz, że możesz zapłacić za to w przyszłości wysoką cenę.

Niezadowolenie z siebie samej to pierwszy krok do nerwicy i depresji. Dlatego czas pobyć trochę egoistką! Oczywiście w granicach rozsądku. Nikt nie każe ci spakować się nagle i wyjechać daleko w świat, ale powoli, małymi kroczkami, można zacząć żyć trochę inaczej.

Zdrowy egoizm to nic innego jak mieszanka miłości do siebie samej i umiejętności odmawiania. To zdolność mówienia "nie" wtedy, gdy nie masz na coś ochoty. Tak, by nikogo nie obrazić, nie skrzywdzić. Powinnaś zadbać o własne marzenia i zastanowić się, czego chcesz. Jeśli ty będziesz szczęśliwa, twoi bliscy też będą. Może trudno ci uwierzyć, ale naprawdę nie musisz się poświęcać.

Najpierw musisz pokochać siebie

Wszyscy cię kochają, bo jesteś dobra, uczynna, zawsze służysz pomocą. I nic w tym dziwnego, ale czy ty kochasz samą siebie? Niektórzy psychologowie każą swoim pacjentom stanąć przed lustrem i powiedzieć patrząc sobie w oczy: "Kocham cię". I wiele osób... ma z tym problem. Takie szczere wyznanie wcale nie jest proste. A gdybyś miała wymienić 30 swoich zalet? Weź kartkę i spróbuj je spisać. Na pewno z wadami poszłoby ci szybciej. Miłość własna nie jest prosta, ale jest kluczem do szczęścia. Dlatego warto nad nią popracować.

Przypomnij sobie, jaka byłaś kiedyś. Jeśli ktoś spyta cię, kim jesteś, bez namysłu odpowiadasz: matką, żoną, córką. To właśnie role społeczne określają całe twoje życie. I w pewnym sensie cię ograniczają. Zastanów się, jak o sobie myślałaś kiedyś, gdy byłaś młodsza. O czym marzyłaś? Wyobrażałaś sobie swoją rodzinę? Teraz żyjesz głównie kłopotami dzieci, sprawami męża, chorobami rodziców, itd. Dla siebie samej już ci brakuje czasu. "Przecież ja tak naprawdę nie mam problemów" - myślisz, i spychasz siebie na drugi plan.

Dowiedz się więcej na temat: siostra | obiad | egoizm | przyjemności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje