Reklama

Reklama

Plan - powrót

W maju rozpocznie się rządowa akcja, która ma zachęcić polskich emigrantów do powrotu do kraju. W planach jest pomoc dla rodzin, m. in. w znalezieniu zatrudnienia w Polsce i darmowe lekcje, które mają uzupełnić różnice programowe uczniów, którzy do tej pory uczęszczali do zagranicznych szkół.

Jak dotąd rząd przedstawił jedynie projekt wprowadzenia abolicji podatkowej dla tych, którzy płacili podatki na Wyspach, nie zrobili tego jednak w Polsce - pisze "Metro".

Nad rozwiązaniami, które sprawią, że uda się ściągnąć do kraju tych, którzy wyjechali, pracuje 30 rządowych ekspertów. Pod przewodnictwem Michała Boniego, sekretarza stanu w kancelarii premiera przygotowują "plan powrót".

Być może pierwsze rozwiązania wejdą w życie już za miesiąc. "Metro" dotarło do gotowych propozycji. Oto kilka z nich:

- Powstanie specjalny system obsługi emigrantów. W europejskich stolicach mają powstać odrębne od konsulatów punkty informacyjne, w których będzie można zasięgnąć informacji np. o obowiązujących w Polsce przepisach. Przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. jak przenieść do kraju działalność gospodarczą.

Reklama

- W maju zostanie uruchomiony rządowy portal internetowy z informacjami dla emigrantów. Dowiedzą się z niego, jak np. na nowo zameldować się w kraju, jak złożyć wniosek o prawo jazdy i ile to kosztuje, czy też jak uzyskać numer PESEL dla dziecka urodzonego poza granicami. Częścią portalu ma być także internetowy urząd pracy z ofertami zatrudnienia z całej Polski.

- Pomoc uzyskają też rodzice, których dzieci uczyły się zagranicą i po powrocie do kraju będą kontynuować naukę w polskiej szkole. Dla nich MEN ma zapewnić dodatkowe bezpłatne zajęcia wyrównawcze, na których tacy uczniowie uzupełnialiby braki, np. ze znajomości literatury polskiej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: powrót

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje