Reklama

Reklama

Podpowiedzi specjalisty

Moja córeczka Gosia ma już półtora roku, a ja marzę o choć jednej przespanej nocy. Mała budzi się po kilka razy: czasem prosi o picie, chce, by ją utulić, jednak zwykle jest głodna. Jak ją odzwyczaić od nocnych pobudek?

Kilkumiesięczny maluszek wymaga karmienia co kilka godzin, ale roczne dziecko powinno spać do rana.

Reklama

Wiele dzieci nie chce jednak zrezygnować z nocnych przekąsek, budzi się i chce jeść. Zdarza się też, że w dzień są niejadkami, bo wiedzą, że mogą uzupełnić zapasy w nocy - dostaną od mamy pierś lub kaszkę z butelki.

Po takich nocach zarówno maluchy, jak i ich rodzice są niewyspani. Warto z tym skończyć dla dobra wszystkich - chodzi nie tylko o wypoczynek, ale i o higienę ząbków dziecka, bo nocne jedzenie sprzyja próchnicy.

Trzeba wytłumaczyć córeczce, że jest już za duża, by jeść w nocy. Pomogą w tym obfitsze kolacje i wieczorne rytuały (np. mycie zębów, po którym nie wolno już nic jeść). Gdy mała się obudzi, proszę podać jej tylko wodę do picia i stanowczo odmówić jedzenia.

Kilka nocy będzie z pewnością trudnych, lecz jeśli będzie pani konsekwentna, córeczka na pewno wkrótce pogodzi się z nową sytuacją.

Ważne jest jednak, by dziewczynka nie czuła się opuszczona i wiedziała, że nadal może liczyć na uwagę i czułość mamy. Dlatego warto rekompensować jej wprowadzone zmiany większą dawką zabawy i przytulania w ciągu dnia.

Dowiedz się więcej na temat: córeczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje