Reklama

Reklama

Poemat papieża

W Polsce ukazał się właśnie "Tryptyk Rzymski" - krótki poemat napisany - po ponad 20 latach poetyckiego milczenia - przez Jana Pawla II. Książka na życzenie autora została wydana w Krakowie. Inne wersje językowe ukażą się niebawem nakładem wydawnictwa z Watykanu.

Jan Paweł II rozpoczął pracę nad "Tryptykiem Rzymskim" w zeszłym roku, w czasie letnich wakacji w Castel Gandolfo. Nie wiadomo, co nagle skłoniło papieża do powrotu do poezji. Niektórzy podkreślają, że dzieło jest swego rodzaju duchowym testamentem.

Poemat składa się z 3 części. Pierwsza, zatytułowana "Strumień" jest medytacją przyrody, oraz tego, który tę przyrodę stworzył. Druga część poświęcona jest Kaplicy Sykstyńskiej - to właśnie tam Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W tym fragmencie autor kontempluje freski Michała Anioła. Trzecia część oparta jest na biblijnej historii Abrahama.

Reklama

Papież pisał poemat ręcznie i fragmenty manuskryptu zawarte są w książce.

Posłowie do czterdziestostronicowego dzieła, zbioru medytacji napisał poeta i przyjaciel Jana Pawła II, Marek Skwarnicki. Jego zdaniem "Tryptyk Rzymski" powinien zmusić nas do refleksji nad naszym istnieniem: "Jeżeli nie jest ważny ten dom, który stworzyłem i te meble, i te ciuchy, i to wszystko, to co po mnie zostanie?".

RMF
Dowiedz się więcej na temat: papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje