Reklama

Prezenty - jak je wybrać, by radości było co niemiara?

Wkrótce mikołajki i gwiazdka. Na związane z nimi upominki najbardziej czekają dzieci! Co ma szansę ucieszyć je najbardziej?

Przede wszystkim dowiedz się, co dziecko chciałoby dostać. Postaraj się nie pytać o to wprost. Prawdziwy prezent powinien być przecież niespodzianką! Poobserwuj, na co latorośl zwraca uwagę, gdy jesteście w sklepie. Przypomnij sobie, o czym ci najczęściej opowiada, co je interesuje. Malucha zachęć do napisania listu do św. Mikołaja. Życzeń zapewne będzie bez liku. To dobrze, bo wybierzesz prezent na swoją kieszeń. Wcześniej jednak uprzedź, że Mikołaj przyniesie tylko jedną rzecz.

Jaki wiek, taki prezent

Przy wyborze upominku warto wziąć pod uwagę, ile dziecko ma lat. Prezent dostosowany do etapu rozwoju z pewnością będzie trafiony!

Reklama

Przedszkolak - Dzieci w tym wieku chcą naśladować dorosłych. Dlatego dobrym prezentem będzie m.in.: zestaw małego mechanika, lekarza, fryzjera czy komplet do zabawy w sklep lub szkołę.

Maluchy lubią zabawy manualne: rysowanie, malowanie, lepienie, nawlekanie, wycinanie oraz układanie klocków. Pamiętaj jednak, że ich paluszki nie są jeszcze zbyt sprawne. Dlatego zanim kupisz taki zestaw, przeczytaj, czy nie będzie za trudny dla twojego kilkulatka. Zbyt skomplikowany zniechęci dziecko, a nawet wprawi je w złość.

Kilkulatki fantazjują, przypisując zabawkom ludzkie cechy. Figurki postaci z bajek, żołnierzyki, misie i lale, to przedmioty, które ożywają w zabawach przedszkolaków. Uczą też opiekuńczości (lalę trzeba ułożyć do snu, wykąpać, ubrać), pomagają pokonać lęki (z misiem łatwiej usnąć), wcielić się w bajkową postać.

Uczeń podstawówki - Większość dzieci w tym wieku lubi spędzać czas przy komputerze. Dlatego trafionym prezentem będą gry komputerowe. Kupując je, upewnij się, że będą odpowiednie dla dziecka (informacje o wieku odbiorcy i treściach zawartych w grze znajdziesz na opakowaniu). Dobrym upominkiem będą komputerowe pomoce naukowe (słowniki, encyklopedie, atlasy).

Naukę planowania wydatków, poszerzanie słownictwa, przyswajania wiedzy zapewnią gry planszowe. To prosty, ale doskonały sposób, by bawiąc się, latorośl zdobywała nowe umiejętności (wybieraj scrabble, monopol, gry tematyczne, np. Bitwa pod Grunwaldem).

Nastolatek - Gimnazjalista i licealista ma już sprecyzowane zainteresowania. Płyta z nagraniami ulubionego zespołu, sprzęt sportowy, ładnie wydana seria ulubionych książek to może ucieszyć dziecko.

Warto wybrać nastolatkowi "dorosły" upominek. Typowo męski zegarek dla syna, wymarzony flakonik perfum dla córki będzie wielkim wyróżnieniem. Taki prezent, choć może nie należeć do najtańszych, stanie się sygnałem dla nastolatka, że nie traktujemy go już jak malucha.

Zgodnie z zainteresowaniami

Prezent dostosowany do wieku dziecka to nie wszystko. Ważne jest, by odpowiadał jego pasjom, hobby. W ten sposób latorośl poczuje się szczególnie doceniona, bo upominek był wybrany specjalnie dla niej.

Prawie każde dziecko coś zbiera. Wybierz prezent, który wzbogaci jego kolekcję. Kamienie, rycerze, amulety... Dziecko ma już ich mnóstwo? Nie szkodzi! Wzbogać jego zbiory czymś szczególnym. Psychologowie podkreślają, że kolekcjonowanie to sposób na rozwój wytrwałości i cierpliwości.

Upominkiem może być nie tylko rzecz, ale też np. zaproszenie na koncert, mecz, przedstawienie teatralne. Nastolatek zapewne ucieszy się z dwuosobowego zaproszenia. Towarzystwo np. przyjaciela to dodatkowa frajda.

Na pokonanie słabości

Trafiony upominek może pomóc pokonać dziecku własne słabości, nawiązać lepszy kontakt z rówieśnikami. Pomyśl, czy twoje dziecko nie potrzebuje takiego wsparcia.

Dziecku, które ma problemy z pisaniem, rysowaniem, warto sprawić prezent, który usprawni małe rączki. Kup mu więc np. koraliki do nawlekania na nitkę, ciastolinę, klocki.

Gdy pociecha trudno nawiązuje znajomości, sprezentuj jej zabawkę, która ułatwi relacje z innymi. Gra planszowa, piłka będą pretekstem, by do zabawy zaprosić rówieśników.

Nastolatkowi z kompleksami na punkcie własnego wyglądu spraw coś, co podniesie jego samoocenę. Modny ciuch, kosmetyki do pielęgnacji trądzikowej cery, kupon na wizytę u kosmetyczki poprawią jego nastrój.

Ważne nie tylko co, ale jak dajemy

Wręczaniu prezentu powinny towarzyszyć pozytywne emocje. Są one równie ważne jak sam podarunek. Jak sprawić, by ten moment był wyjątkowy? Oto rady.

• Opakuj ładnie upominek. Ciekawy kształt pudełka, kolorowy papier, lśniąca kokarda... To wszystko podnosi napięcie towarzyszące wręczaniu prezentu i nawet drobiazg czyni czymś wyjątkowym.

• Wręczaj z miłością. Ofiarowanie upominku to gest, który mówi: "Jesteś dla mnie wyjątkowy".

Wzmocnisz jego siłę, gdy przytulisz dziecko, uśmiechniesz się do niego, ucałujesz.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: nastolatek | gwiazdka | Mikołajki | zabawy | upominek | prezenty | prezent | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama