Twoje dziecko może mieć alergię?
Obszerna baza wskazówek dla rodziców dzieci z podejrzeniem choroby alergicznej.

ZASADY OGÓLNE
1. Regularny tryb życia, serdeczna akceptująca atmosfera, ale bez nadmiernej opiekuńczości.
2. Odpowiednie warunki mieszkaniowe:
3. Po wejściu do domu powinno się zmieniać odzież i obuwie, zwłaszcza jeśli ktoś pracuje w miejscu, gdzie stężenie alergenów jest duże (np. na fermie zwierząt, przy koszeniu trawy itp.).
4. Dzieci powinny możliwie dużo przebywać na świeżym powietrzu - z wyjątkiem okresów silnego pylenia i dni wietrznych lub mroźnych (poniżej -10°C).
5. Dzieci mogą uprawiać sporty wodne i (nawet powinny) gimnastykę korekcyjną.
6. Dzieci z nawracającymi obturacyjnymi zapaleniami oskrzeli nie powinny być kwalifikowane do żłobka ani do przedszkola.
7. Najskuteczniejszą terapią chorób alergicznych jest eliminowanie kontaktu z alergenem.
KARTA OBSERWACJI
Zanotuj czy dolegliwości występują:
WSKAZÓWKI DIETETYCZNE
1. Niemowlęta, szczególnie z rodzin obciążonych atopią, należy karmić piersią co najmniej do szóstego miesiąca życia. Dopiero wtedy śluzówka przewodu pokarmowego dziecka osiąga dojrzałość. Jeśli dziecko ma objawy uzasadniające podejrzenie o alergię, matka w czasie laktacji nie powinna spożywać mleka, ryb, jaj, owoców cytrusowych i orzechów.
2. Jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, niemowlęta podejrzewane o uczulenie powinny być karmione mieszankami bezmlecznymi (Nutramigen, Bebilon-soya, Humana SL, Prosobee). Do trzeciego miesiąca życia, ze względu na niedojrzałość śluzówki, nie powinno się podawać białka sojowego. Niemowlęta z alergią wielonarządową nie powinny dostawać mleka sojowego - co czwarte dziecko uczulone na białka mleka krowiego jest też uczulone na soję.
3. Od 6. m.ż. stosujemy dietę hypoalergiczną:
4. Jeżeli obciążenie rodzinne chorobami alergicznymi jest ewidentne, nie należy podawać żadnych stałych pokarmów przed ukończeniem 6. m.ż. Nowe składniki pokarmowe wprowadzamy z częstotliwością jeden na tydzień, w następującej kolejności: ryż, soki, owoce, warzywa (oprócz selera), mięso jagnięce, kukurydza, żółtko jajka, drób, produkty mlekopochodne, białko jajka, cielęcina, ryby, seler, owies, jęczmień, pszenica. W przypadku wystąpienia objawów alergii po wprowadzeniu któregoś składnika, nie wprowadzamy następnego przed ustąpieniem objawów.
5. Gdy objawy alergii rozwinęły się a czynnik alergizujący jest nieznany, trzeba założyć, że dziecko może być uczulone na kilka składników pokarmowych - wprowadzamy wtedy dietę eliminacyjną. Jeśli po czterech tygodniach stosowania diety eliminacyjnej jest poprawa, można, pod kontrolą lekarską, zmieniać dietę. Gdyby objawy pojawiły się ponownie, dietę eliminacyjną kontynuujemy przez 6 miesięcy.
6. Pomidory:
7. Konserwanty, barwniki spożywcze i barwione słodycze mogą powodować pseudoalergie pokarmowe.
8. Pseudoalergie mogą być też powodowane przez produkty zawierające histaminę, m.in. pomidory, ananasy, banany, truskawki, szpinak, orzeszki ziemne, kakao, czekolada, soja, przetwory mleczne, ryby, wędliny.
9. Pleśnie:
OBJAWY UZASADNIAJĄCE PODEJRZENIE O ALERGIĘ
1. Ciemieniucha - gruby, żółtawy strup na owłosionej skórze głowy; najczęściej u niemowląt, ale zdarza się też u dzieci do 3. r .ż. Ciemieniucha jest całkowicie nieszkodliwa jeśli nie dopuści się do zakażenia.
2. Przewlekająca się sapka lub katar.
3. Kolka jelitowa:
ZAPAMIĘTAJ: • mleko gotowane mniej uczula;
Dr med. Teresa Małczyńska