Ucieczka z Krainy Czarów

Mimo upływającego czasu, Alicja Liddell na zawsze pozostała kilkuletnią dziewczynką, która wpadła do Króliczej Nory. Kim była muza Lewisa Carrolla, którą świat zna jako Alicję z Krainy Czarów?

Mia Wasikowska w najnowszej ekranizacji "Alicji"/fot. materiały dystrybutora

Podczas kilkugodzinnego rejsu wielebny Charles Dodgson, wykładowca matematyki w Oksfordzie i przyjaciel domu Liddellów, zabawiał dziewczynki opowieścią o losach Alicji, która wpadła do Króliczej Nory. Historia tak bardzo spodobała się prawdziwej Alicji, że poprosiła autora o spisanie jej. Podobnych opowieści najprawdopodobniej było o wiele więcej, żadna jednak nie została utrwalona.

Pan Dodgson i dzieci

Dziś nie wiadomo, na ile zainteresowania matematyka wynikały z niezdrowej fascynacji dziećmi, a na ile były spowodowane nieśmiałością. Charles Dodgson był osobą skrytą, jąkał się i cierpiał na dotkliwe migreny, co z pewności wpływało na jego stosunki z rówieśnikami i być może stało się powodem zainteresowania światem dzieci.

Z pewnością także niczym nieskrępowana i nieograniczona wyobraźnia dziecięca zachwycała umysł matematyka.

Alicja z Oksfordu

Przyjaźń między siostrami Liddell i Charlesem Dodgsonem trwała kilka lat. Nie wiadomo, co takiego stało się, że Dodgson przestał być nagle mile widzianym w dziekanii gościem. Alicja Liddell milczała na ten temat do końca życia, a z dzienników Charlesa Lutwidge`a Dadgsona, po jego śmierci, krewni usunęli karty opisujące wydarzenia tamtego okresu.

"Alicja w Krainie Czarów" najnowsza realizacji Tima Burtona/fot. materiały dystrybutora
INTERIA.PL

Nie wiadomo, czy rodzice młodziutkiej Alicji dostrzegli coś niepokojącego w relacjach przyjaciół, czy, chcąc uchronić przed plotkami dorastającą dziewczynkę ( pamiętajmy, że wówczas kilkunastoletnie dziewczyny stawały się pannami na wydaniu), postanowili zakończyć znajomość. Przetrwały pogłoski o skandalu, który towarzyszył zerwaniu stosunków z matematykiem.

Alicja po drugiej stronie lustra

Pod koniec życia Alicja Hargreaves ( takie nazwisko nosiła Alicja Liddell po ślubie) odbyła podróż do Nowego Jorku, gdzie otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Columbia. Podczas tej uroczystości poznała Petera Llewelyna Daviesa - pierwowzór Piotrusia Pana.

By ratować podupadły po śmierci męża i synów a także wojennych zawieruchach majątek, Alicja Haregreaves wystawiła na licytację pierwodruk "Alicji w Krainie Czarów".

Fascynacja Krainą Czarów

Wśród pierwszych czytelników "Alicji w Krainie Czarów" był, m.in. Oscar Wilde i królowa Wiktoria. Za życia autora sprzedano 180 tys. egzemplarzy książki.

Do dziś książka przetłumaczona została na 125 języków. Przygody Alicji stały się także inspiracją dla niezliczonych dzieł literackich, filmowych, muzycznych, plastycznych czy teatralnych. na ekrany polskich kin trafiła właśnie najnowsza adaptacja utworu Lewisa Carrolla w reżyserii Tima Burtona.

Anna Piątkowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas