Reklama

Reklama

W Polsce pali co trzecia kobieta

W Polsce papierosy pali co trzecia kobieta. Zaczynają z reguły już w gimnazjum. Planując pierwszą ciążę, chcą zerwać z nałogiem. Jednak wiele z nich jest już tak uzależnionych, że nie jest w stanie tego zrobić.

W Polsce począwszy od lat 80. maleje ogólna liczba palaczy, jednak palenie rzucają głównie mężczyźni - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Systematycznie natomiast rośnie odsetek młodych dziewcząt sięgających po papierosy. W dużych miastach w grupie wiekowej 20-25 lat pali tyle samo kobiet co mężczyzn.

Reklama

Tak palą kobiety

Państwowa Inspekcja Sanitarna w ubiegłym roku przeprowadziła badania na próbie 3280 kobiet w 382 szpitalach - tuż po urodzeniu dziecka. Okazało się, że przynajmniej raz w życiu papierosa zapaliło 50 proc. kobiet, 36 proc. paliło w ciągu ostatnich dwóch lat. Prawie co piąta z nich wypaliła w ostatnich 24 miesiącach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Aż 11 proc. kobiet kontynuuje nałóg palenia będąc w ciąży. Jeszcze więcej ciężarnych przebywa w otoczeniu palących, narażając się na tzw. palenie bierne.

Mama z papierosem

Kontakt z dymem tytoniowym niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci: wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11 proc., podczas gdy u tych, które nigdy nie paliły - 7 proc. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej niż niepalące.

Badanie potwierdziło, że zaprzestanie palenia podczas ciąży zwiększa o 50 proc. szanse na urodzenie dziecka o normalnej masie. Wiele doniesień naukowych wskazuje również na ryzyko opóźnienia rozwoju psychofizycznego dziecka palącej matki. Stwierdzono, iż dzieci palaczy same wpadają w nałóg trzykrotnie częściej niż dzieci wychowywane w rodzinach niepalących.

Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskała w tym roku prawo do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie tzw. ustawy antynikotynowej np. w lokalach gastronomicznych i zakładach pracy.

Dowiedz się więcej na temat: papierosy | palenie tytoniu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje