Reklama

Reklama

Wraca Fundusz Alimentacyjny

1 października weszła w życie ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny, zlikwidowany w 2004 roku.

Z Funduszu będą mogły korzystać osoby, które nie mogą wyegzekwować zasądzonych alimentów, a dochód w ich rodzinie nie przekracza 725 zł na osobę. Alimenty z Funduszu mają być wypłacane do wysokości 500 zł.

Reklama

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przyznawane są na okresy 12-miesięczne (od 1 października do 30 września następnego roku) jedynie po złożeniu wniosku z danymi członków rodziny oraz dostępnymi informacjami o dłużniku.

Po alimenty do Funduszu

Termin wypłaty pierwszego świadczenia według nowych zasad zależy od terminu złożenia wniosku. Osoby, które zrobiły to jeszcze w sierpniu (było to możliwe od 1 sierpnia), otrzymają pieniądze w 

październiku. Kto złożył we wrześniu, albo zrobi to dopiero w październiku, pieniądze dostanie do 30 listopada.

Świadczenia z Funduszu zastąpią istniejącą zaliczkę alimentacyjną. Zaliczka wypłacana jest w przypadku bezskutecznej egzekucji zasądzonych alimentów, gdy dochód nie przekracza 583 zł na osobę i wynosi 170 zł na dziecko (w rodzinie z dwojgiem dzieci), w rodzinach z trojgiem i więcej dzieci nie może przekroczyć 120 zł na dziecko.

Kto dostanie alimenty

O świadczenie z Funduszu będzie można starać się po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji, podczas gdy przy zaliczce alimentacyjnej okres ten wynosi 3 miesiące. Świadczenia z Funduszu, inaczej niż zaliczka, będą wypłacane nie tylko samotnym rodzicom, ale także osobom, które zawarły ponowny związek małżeński lub żyją w konkubinacie wychowując dzieci z poprzednich związków.

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego będzie przysługiwało (po uzyskaniu wyroku zasądzającego alimenty lub zaświadczenie o zawarciu ugody przed sądem) do ukończenia przez dziecko 18 lat, a jeśli kontynuuje naukę - do 25 lat.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | alimenty | wraca | świadczenia | fundusz alimentacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje