Reklama

Reklama

Z przyjaźnią do matki

Relacje łączące córki z matkami, bywają różne. Często między nimi toczy się zażarta wojna, ale bywa i tak, że wiążą je relacje koleżeńskie, a często też i szczera przyjaźń.

Granica wieku ulega coraz większemu zatarciu. Matki, idąc z duchem czasu, stają się nowoczesne, co przejawia się także w sposobie bycia, ubierania się, poglądach i umiejętności utrzymywania relacji z ludźmi. Wszystko to sprawia, że zmniejsza się przepaść pokoleniowa między rodzicami a ich dziećmi. Tym samym, obie strony dają sobie szansę na stworzenie dojrzałych relacji i budowanie trwałych więzi rodzinnych i przyjacielskich.

Owca w wilczej skórze
Dzieciom często wydaje się, że rodzice ich nie rozumieją. Tymczasem, mama jest osobą, która zna je najlepiej oraz chce ich dobra i szczęścia. To, że czasem jest wymagająca i chce czegoś nauczyć lub coś wyegzekwować, robi z pełną świadomością pozytywnych konsekwencji swoich działań. Niestety, bywają momenty, kiedy musi być stanowcza i i zdecydowana. Oczywiście, to odejmuje uroku każdej mamie w oczach jej dziecka, ale z czasem wiele rad zostaje przez młodych docenionych.

Reklama

Przyjaźnie damsko-damskie

Często to właśnie matka jest najlepszą przyjaciółką swojej córki. Te drugie chętnie szukają w swoich matkach powierniczek i bratnich dusz, ponieważ świadomość, że ich tajemnice zostaną tylko między nimi, oraz że zawsze zostaną wysłuchane z uwagą, budzi ogromne zaufanie i szacunek do mam.

W świecie, w którym ludziom trudno ufać, można powierzyć swoje problemy mamie. To ona okazuje się być najpewniejszą powierniczką wszelkich zmartwień i trosk. Dlatego córki, mając pewność, że zostaną wysłuchane i obdarzone dobrą radą, tak często zwracają się do matek. I to nie tylko z kłopotami. Coraz chętniej plotkują, wspólnie wychodzą na zakupy, wyjeżdżają na wakacje. Nie zawsze jednak jest tak kolorowo.

3, 2,1 wojna

Konflikty i sprzeczki zdarzają się nawet między najlepszymi przyjaciółmi, toteż przydarzają się również w rodzinach. Najtrudniej jest utrzymać harmonijny nastrój między rodzicami, a młodzieżą, szczególnie tą, w wieku dojrzewania. Na szczęście, w większości przypadków, wszystko to mija z czasem, a wojny kończą się zawarciem pokoju i naprawieniem relacji. Każdy konflikt jednak, mimo wywoływania złych emocji, ma także dobre strony. Uświadamia istniejący problem oraz prowadzi do jego rozwiązania, o ile dyskusje są prowadzone w sposób dojrzały i świadomy, a nie opierają się jedynie na krzyku i dowodzeniu własnych racji.

Trudne charaktery

Często zdarza się też, że matki i ich córki nie potrafią znaleźć wspólnego języka przez całe życie i trudno im utrzymywać ze sobą poprawne relacje. Oczywiście warto próbować i w takich przypadkach, ale tutaj konieczne są dobre chęci i zaangażowanie obu stron. Bez tego, niestety, nie uda się zbudować trwałej przyjaźni, nawet między najbliższymi sobie osobami.

Wymaga ona bowiem licznych kompromisów i wielu ustępstw, dlatego w imię przyjaznych stosunków, warto się niekiedy poświęcić, a w efekcie można wiele zyskać. Obstawanie przy swoim tylko zniechęca ludzi, dlatego należy wykazywać spokój i zdrowy rozsądek.

Aleksandra Kaczmarek

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy