Reklama

Reklama

Za granicę wciąż z paszportem

Informacja o tym, że już od środy, 16 kwietnia, czyli od momentu podpisania Traktatu Akcesyjnego, a nie od 1 maja przyszłego roku, będzie można przekraczać polsko-niemiecką granicę bez paszportu, na podstawie dowodu osobistego, zelektryzowała media.

Niestety, Polacy przekraczający granicę z Niemcami nadal będą musieli pokazywać paszport.

Niemcy już kilka tygodni temu zaproponowali, żeby polscy obywatele w dniu podpisania Traktatu Akcesyjnego mogli po części korzystać z przywilejów należnych euroobywatelom.

Niestety, po długich dyskusjach na forum Komisji Europejskiej to rozwiązanie okazało się nierealne. - Komisja Europejska na razie nie widzi takiej możliwości ze względów prawnych - tłumaczył szef MSZ, Włodzimierz Cimoszewicz.

Problem polega na tym, że między państwami Unii Europejskiej nie ma kontroli granicznej, więc wjeżdżając do Niemiec można by teoretycznie poruszać się po całym kontynencie, a do tego cały czas potrzebny jest nam paszport. Wszystko musi więc na razie zostać po staremu.

Reklama

- Tym niemniej mam wrażenie, że nasi obywatele także z polskimi paszportami w ręku nie napotkają na większe poza technicznymi trudności w przekraczaniu granic - dodał Cimoszewicz.

Na szersze otwarcie europejskich granic musimy jeszcze poczekać, przynajmniej trzy lata, które Unii potrzebne są na przygotowanie systemów informatycznych, a nam na uszczelnienie wschodniej granicy.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje