Reklama

Reklama

Ze wspomaganiem

Guma do żucia, sztuczny papieros, hipnoza, a może... mleko? Metod walki z nałogiem jest wiele. Najnowsze sprawiają, że palenie przestaje być przyjemnością. I o to chodzi!

Być może już wkrótce wystarczy kilka zastrzyków, by rzucić papierosy raz na zawsze.

Ostatnie osiągnięcie, jeszcze niedostępne na rynku, to szczepionka NicVAX, opracowana przez naukowców z centrum uzależnień w Minneapolis.

Specyfik uniemożliwia przenikanie nikotyny do mózgu, dzięki czemu palacz przestaje odczuwać związaną z paleniem przyjemność.

Podobne preparaty testowane są także w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Kiedy trafią do aptek? Na razie nie wiadomo. Ale już od kilku lat w terapii antynikotynowej stosuje się specjalistyczne leki na receptę - Champix i Zyban - które blokują receptory odpowiedzialne za uzależnienie.

Reklama

Bez recepty kupisz za to tabletki, spreje, plastry czy gumy z nikotyną, np. Nicorette, Niquitin, a także pachnącą miętą, truskawką albo cytryną atrapę papierosów Smoz. Nie zawiera nikotyny, za to w chwili słabości będziesz mogła wziąć go do ręki tak jak prawdziwego papierosa i uspokoić nerwy.

Szukasz profesjonalnej pomocy? Ośrodki pomocy palącym oferują zajęcia w grupach wsparcia i indywidualne konsultacje z psychoterapeutami. Chcesz spróbować metod niekonwencjonalnych? Wybierz się na seans hipnozy albo akupunktury. A może coś na ząb? Według naukowców z amerykańskiego instytutu badawczego Duke Center for Nicotine and Smoking Cessation Research picie mleka oraz zjadanie dużych ilości owoców i warzyw sprawia, że papierosy przestają tak bardzo smakować. Odwrotnie działają natomiast alkohol, kawa i częste spożywanie mięsa: zdaniem badaczy to produkty, które zwiększają przyjemne doznania podczas zaciągania się dymkiem.

Twój Styl
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | papierosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje